Startup’lar göçmenlerin gönderdiği paranın peşinde

0

Fintech startup’ları, yılda 400 milyar dolarlık yeni bir kaynağı keşfetti. Gelişmiş ülkelere çalışmak için giden göçmenlerin, ana ülkelerinde bıraktıkları akrabalarına gönderdikleri yardımların yıllık toplamı 400 milyar dolara ulaştı ve bu miktar blockchain startuplarının aklını başından alıyor.

Göçmen çalışanların akrabalarına gönderdiği yardım miktarı, her yıl dünyadaki tüm devletlerin diğer devletlere yardım olarak gönderdiği paranın üç katına denk geliyor. Üstelik devletler eliyle gönderilen yardımlar gerçekten ihtiyacı olan insanların eline ulaşamadan çoğu zaman yoz bürokratların ve siyasetçilerin ceplerine girebiliyor. Yardım alan ülkeler bu paraları göstermelik olarak kendi yandaşlarına dağıtıyor. Göçmen çalışanların doğrudan gönderdiği 400 milyar dolar ise tam olarak o paraya ihtiyacı olan kişilerin eline geçiyor.

Fakir ülkeler krizleri göçmen yardımıyla aşıyor

2008 yılında dünya çapında yaşanan krizde Haiti gibi çok fakir ülkelerde halkın, yabancı ülkelerde çalışan vatandaşlarından gelen kişisel yardımlarla ayakta kaldığı da biliniyor. Dolayısıyla “akrabaya yardım gönderme” alışkanlığı, dünya çapında önemli bir sosyal dayanışma aracı olarak varlığını koruyor.

Ancak bu yardımların sağlıklı şekilde sahiplerine ulaşmasında önemli engeller bulunuyor. Dünya Bankası’nın yaptığı araştırmaya göre, kişilerin ülkeler arasında para transferinde ortalama maliyet %7.45 düzeyinde. Elbette para gönderen ülkeler arasındaki mesafe arttıkça veya para gönderilen ülkenin teknolojik alt yapısı zayıfladıkça para gönderme komisyonu daha da artıyor. Bu da ABD’de Google’da çalışırken Hindistan’daki veya Pakistan’daki ailesine 1000 dolar göndermeye çalışan bir göçmenin 100 dolar seviyesinde komisyon ödemesine neden oluyor ki, bu çok yüksek bir oran.  Daha da kötüsü, iki Afrika ülkesi arasında bireylerin birbirine para göndermek için %25 komisyon ödemek zorunda kalması. Yani 1000 dolar göndermek için 250 dolar komisyon ödemek zorundasınız. 

Blockchain ile para gönderme alternatifi

Yeni blockchain startup’ları şimdi bu alanda pazar payı kapabilmek için, çok daha düşük komisyon oranları ile para göndermeyi mümkün kılacak çözümler üretmeye çalışıyor.

Bu tür bir startup ola Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire’a göre, eskiden uzak ülkelere mektup göndermek çok pahalıyken bugün e-mail teknolojisi sayesinde dünyadaki her yere ücretsiz mektup gönderebildiğimiz gibi, 5-10 sene içinde, dünyanın her yerine para gönderebilmek de son derece basit ve ucuz bir işleme dönüşecek. Çünkü kimse zar zor kazandığı paranın%10’unu komisyoncu finans kurumlarına vermek istemiyor. Öte yandan bu startup’ların yöneticileri mevcut finans kurumlarının, para transferi konusunda dünya çapında monopol kurduklarını da hatırlatıyor ve tüm bu etik dışı organizasyonların yeni startup’ların teknolojiyi kullanarak sundukları çözümler nedeniyle yenilgiye uğrayacaklarını da vurguluyorlar.