Steve Wozniak’tan 2075 tahminleri

0

Apple’ın kurucusu Steve Wozniak, 2075 yılı için hem Apple’a hem de dünyadaki günlük yaşama dair önemli tahminlerde bulundu.

Yarım yüz yıl sonra dünya nasıl olacak?

Çok önemli bir futurist olarak kabul edilen ve ön görüleri er geç gerçekleşen Steve Wozniak’a göre, Apple 2075’te de hayatımızda olacak. “Dünyanın en çok nakitine sahip olan şirketin istediği her alanda yatırım yaparak varlığını sürdürebileceğini tahmin etmek zor değil, Google ve Facebook’ta da durum böyle,” ifadelerini kullanan Wozniak’a göre yakın geleceğin en önemli gelişmesi otonom otomobiller olacak ve Apple de bu gelişmeden uzak kalmayacak.

Wozniak, geleceğin dünyasına dair de çok ilginç beklentiler taşıyor. Wozniak’a göre 2075’e geldiğimizde, çölde sıfırdan kurulmuş dev şehirlerimiz olacak. Tamamen sıfırdan, şehir planlaması yapılarak inşa edilmiş bu şehirler kendi kendine yetecek, kendi enerjisini, kendi suyunu üretecek. Ayrıca yapay zeka tarafından yönetilecek bu modern şehirler dünyanın her köşesinde ortaya çıkacak. Öte yandan ozondaki hasar nedeniyle dışarıda dolaşmak için özel elbiseler, tulumlar giymek zorunda kalacağız. Akıllı şehirlerin üzerini de güneş ışınlarını süzen fanuslarla kapatacağız.

Bu sırada Mars’ta bir koloni kurmuş olacağız. Mars kolonisi madencilik ve endüstri alanında ilerlerken, dünya da daha huzurlu bir hayat için tercih edilen gezegen olacak.

Sağlık alanında ise yapay zekanın üstünlüğünü göreceğiz. Yapay zeka hastalıkları anında teşhis edecek ve hatta tedavi konusunda müdahale edecek. Dünya insanların doktorluk yapması veya yapmaması konusunda büyük bir etik tartışma yaşayacak ancak doktorluk sadece akademik düzeyde bir meslek olarak kalacak, insanlara sağlık hizmetini veren yapay zekalar çok gelişecek ve tüm dünyaya yayılacak.

Wozniak’ın asıl ilginç beklentisi ise uzaylılar hakkında. Apple’ın kurucusuna göre, uzaylılarla temas kurmamız an meselesi ve 2075’e geldiğimizde uzaylılar hayatımızın bir parçası olacak.