Tacizciyi VPN de kurtaramadı

0

VPN servisi sağlayanlar sık sık, iz bırakmadan sörf yapmaya imkan sağladıkları, hiçbir kullanıcının kayıtlarını tutmadıkları konusunda reklamlar veriyorlar ancak bu reklamlar pek de gerçeği yansıtmıyor.

Massachusetts’te yaşayan 24 yaşındaki Ryan Lin, 5 Ekim günü siber taciz suçlamasıyla tutuklandığında VPN’lerin gerçek yüzü de ortaya çıkmış oldu.

Lin’in ev arkadaşı Jennifer Smith, Ryan eve taşındıktan sonra dijital hesaplarına girildiğini, e-mail’lerinin okunduğunu ve diğer ev arkadaşlarının da benzer şikayetleri olduğunu öne sürerek şikayetçi oldu. Davayı inceleyen yerel polis departmanı baş şüpheli olan Lin’in tüm bağlantılarını VPN üzerinden kurduğunu fark edince FBI’dan yardım istedi.

FBI da ilgili VPN’lerden kayıtları istedi ve VPN şirketi ilgili kayıtları FBI’a teslim etti. FBI böylece Ryan Lin’in aradıkları kişi olduğuna ikna oldu ve çevresinde bilgisayar dahisi olarak tanınan Ryan Lin’in ev arkadaşlarını taciz eden manyak olduğunu tespit ederek bulgularını mahkemeye aktardı.

Bu olay sonrasında dijital bir tacizci yakalanmış oldu ancak VPN’lerin reklam yöneltmek ve gelir elde etmek amacıyla kullanıcılarının kayıtlarını tuttuğu da ortaya çıkmış oldu. Kısacası, VPN kullanmak sanıldığı kadar güvenli değil.

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>