Tanzanya drone ile ilaç taşımaya başladı

0

Drone kargoculuğunun öncelikle ABD veya İngiltere’de yaygın kullanıma gireceği beklentisine rağmen bu konuda ilk resmi adımı atan ülke Afrika’nın fakir ülkelerinden Tanzanya oldu.

Tanzanya hükumetinin uygulamaya soktuğu özel drone servisi, ülkede kara yolu ile ulaşımın çok zor olduğu uzak köylere acil ilaç ve tıbbi malzeme ulaştırılması amacını taşıyor.

Tanzanya hükumetinin duyurusuna göre, hizmete girecek 100 drone ile hergün 2000’e yakın acil kargo teslimatı yapılacak. San Francisco çıkışlı robot ve drone teknolojileri geliştiren bir startup olan Zipline’nın alt yapısını kurduğu sistem sayesinde, otonom drone’lar, uzak köylerdne gelen acil ilaç taleplerine cevap vermek için uçacak. İlaçlar, drone’ların yere inmesine gerek kalmadan, belirlenen noktalara paraşütle bırakılacak. Böylece inmek ve havalanmak için zaman ve enerji harcamayacak olan drone’lar da daha uzun menzile ulaşabilecekler.

Zipline ise aslında dev isimler tarafından desteklenen bir startup. Ortakları arasında, Sequoia Capital, Andreessen Horowitz, Google Ventures, Microsoft’un kurucularından Paul Allen ve Yahoo’nun kurucularından Jerry Yang yer alıyor.