Tarihin en acayip güvenlik açığı

0

Dijital çağda güvenlik konusunun ne kadar hassas bir detay olduğunu ve hacker’ların ne kadar tahmin edilemez işler yaptığını gösteren çok ilginç bir hack olayı ortaya çıktı.

IOT güvenliği

Güvenlik uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre, Londra’da bir kumarhanede yaşanan büyü hacking saldırısı, kumarhanedeki dev süs akvaryumu içinde yer alan, minicik bir IOT termometre cihazı üzerinden gerçekleştirildi ve bu termometre tüm kumarhenin gelişmiş güvenlik sistemini çökertmek için gerekli kapıyı açtı.

Bu açıktan faydalanıp kumarhanenin ağına giren saldırganlar, güvenlik kameralarından, banka hesaplarına kadar her detaya ulaştılar ve kumarhanenin ne kadar zararda olduğu şu anda net hesaplanamıyor. Özellikle güvenlik kameraları sayesinde, hackerlar ile bağlantılı bazı oyuncuların rakiplerin hamleleri hakkında bilgi sahibi olarak hile yaptıkları düşünülüyor.

İngiltere şimdi bu olay üzerine, IOT cihazlarında standart olarak yüklenmesi gereken minimum güvenlik önlemleri konusunda bir yasa hazırlamayı gündemine almış durumda. Bu şartları sağlayamayan cihazların ise ülkeye girmesine izin verilmeyecek.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!