Teknoloji dünyanın gayrisafi hasılasını her yıl %2 büyütüyor

0

Yapay zeka, elektrikli otomobiller, otonom sürüş teknolojisi, internet, online alışveriş, fintech gibi teknolojiler hızla dünyaya yayılırken, bu teknolojiler sayesinde dünya ekonomisi de hızla büyüyor. Teknolojinin dünya ekonomisine etkisi hesaplandığında, gayrisafi hasılaya yıllık %2 büyüme etkisi yaptığı gözleniyor.

Bu etkiyi daha iyi anlamak için geçmişteki teknolojilerle karşılaştırmak gerekirse, dünyada sanayi devrimi yaratan ve ekonomiyi patlaran buhar teknolojisinin 1850 ve 1910 yılları arasında dünya ekonomisine etkisinin yıllık sadece %0.3 olduğunu hatırlamak gerekiyor.

Fintech geleceğin yıldızı

Sadece fintech teknolojilerinin 2025 yılın kadar dünya ekonomisine her yıl %0.7 olumlu etki yapması bekleniyor. Elbette bu etkinin büyüyerek devam edeceği de düşünülüyor. Fintech sayesinde 2025 yılına geldiğimizde, 1.6 milyar yeni insanın finansal sisteme girmiş olacağı tahmin ediliyor ve yeni bireylerin finansal sisteme 4.2 trilyon dolar katacağı düşünülüyor. Bu da her yıl dünya devletlerinin 110 milyar dolar vergi kaçağını önlemesi anlamına geliyor. Sadece fintech sayesinde 95 milyon yeni iş pozisyonunun açılması da bekleniyor.

2025 ile beraber, ayrıca otonom sürüş teknolojisinin kendini hissettirmeye başlaması bekleniyor. Otonom sürüşle beraber, lojistik maliyetleri düşerken şirket karlarında ve ticari faaliyetlerde önemli yükselişler de bekleniyor. Sadece otonom taksi pazarı 2030 yılında 2 trilyon dolara ulaşmış olacak.

3D baskı pazarında da önemli bir yükseliş bekleniyor. 3D pazarının 2020’deki büyüklüğünün 40 milyar dolar olması belenirken, 2025 yılında pazarın 490 milyar dolara zıplayacağı tahmin ediliyor.

Mobil alışverişlerin ise 15 kat artarak, 1 trilyon dolardan 15 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor.