Teknoloji yalancıları göz hareketinden tanıyacak

0

Bilim insanları, yalan söyleyen insanları tespit etmek için pratik ve kesin sonuçlar verecek yeni yöntemler aramaya devam ediyor.

Daha önce kalp ritmi, terleme ve ses tonu değişimi gibi detaylara odaklanarak yalan makinesi yapan bilim insanları şimdi ise çok daha kesin sonuçlar verecek, yalancıların kontrol etmesinin çok daha zor olduğu bir noktaya odaklanıyor: Gözler.

Adli tıp araştırmacıları, göz bebeklerinin hareketini takip eden teknolojiyi geliştirerek, yalan makinesi yapmak üzere harekete geçtiler. Akıllı telefonlarda karşımıza çıkan göz takip teknolojisini geliştirerek gözdeki hareketleri en ufak detayına kadar analiz edecek bir yalan makinesi geliştirmeye çalışan bilim insanları böylece polis sorgularında bir şüphelinin doğruyu söyleyip söylemediğini tespit etmenin saniyelere inebileceğinin altını çiziyorlar.

Elbette teknoloji gelişip mobil uygulama olacak kadar yaygınlaştığında, işverenlerin çalışanlarını, eşlerin birbirlerini telefon kameralarının karşısında sorguya tutması gibi hiç hoş olmayan uygulamalar da ortaya çıkabilir.