Telegram da Apple’ı Avrupa’ya şikayet etti

0

Apple’ın uygulama pazarı için koyduğu şartların tekelciliğe doğru kaydığına dair şikayetler giderek artıyor.

Apple haraç mı kesiyor?

Bazı küçük uygulama geliştiricileri bir araya gelip Apple’ın tekelcilik yaptığına dair ortak şikayetlerde bulunmaya hazırlanırken, Rus anında mesajlaşma uygulaması Telegram’da Apple’ı Avrupa Komisyonu’na şikayet etti.

Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov’ın şikayetine göre, AppStore’da uygulanan %30’luk komisyon artık yazılım sektöründe çok ağır bir yük oluşturmaya başladı. Üstelik Apple, bu komisyonu, Apple’a dokunan her uygulamadan vahşice talep ediyor.

Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney geçtiğimiz günlerde Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, Apple’ın, pandemi nedeniyle eğitimlerini video konferansa dönüştüren ve satışlarını App Store dışında, klasik web sitesi üzerinden yapan bir şirketten, iPhone üzerinden video konferansları izleyen kullanıcılar nedeniyle %30 komisyon talep ettiğini yazdı. Mobil sektörde özellikle Apple’ın komisyon uygulamalarının “haraç kesmeye” benzediğine yönelik şikayetler hızla artıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!