Türkiye’ye döviz getirecek fintech start-up’ı Kobaküs, Money 20/20’de son 15’e kaldı

0

Girişim 4 Haziran’da sunum yapacağı yarışmada son 3’e kalmak için yarışacak

Hepsi bir arada hesap yönetimi hizmeti sunan fintech start-up’ı Kobaküs, fintech etkinliği Money 20/20 kapsamındaki start-up yarışmasında son 15’e kaldı. Kobaküs, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da 3-5 Haziran’da düzenelecek Money 20/20 etkinliğinde son 3’e girmek için yarışacak. 4 Haziran’da sunumunu yapacak olan girişim, son 3’e kalması halinde 5 Haziran’da Türkiye’yi temsil edecek.

300’den fazla kurumsal müşterisi var

Tek bir platform üzerinden Türkiye’deki tüm bankalarla entegre olup güncel finans takibi, anlık raporlama, anlık banka hesap hareketleri ve cari hesap takibi gibi özellikler sunan Kobaküs’ün 300’ün üzerinde aktif büyük kurumsal müşterisi bulunuyor. SAP, LOGO, Oracle ve E-Mor gibi ERP sistemlerine tam entegrasyon özelliği mevcut olan Kobaküs, entegrasyonlarla birlikte kullanıcılarına zaman ve maddî tasarruf sağlamayı vadediyor. Örneğin, birden çok bankayla çalışan bir şirket Kobaküs üzerinden tüm hesaplarını tek ekranda görüyor ve bu verileri ERP sistemine aktararak otomatik muhasebe yapıyor.

Döviz getirecek proje

Kobaküs Türkiye’de şu an 25 bankayı tam olarak entegre etmiş durumda. Bankalardan anlık olarak hesap hareketleri, hesap bakiyeleri, sanal pos hareketleri ve EFT / Havale API’leri alabiliyor. Kobaküs  bu yapının üzerine kendi algoritmasını geliştirerek, dünyada bulunan bir çok fintech, ERP, CRM ve muhasebe uygulamalarına bu verileri sağlayabilecekleri bir alt yapı ( Infrastracture as a Service ) geliştirdi.  Şu an  bu tarz uygulamalar ülke pazarına mevcut mevzuat gereği giremiyor. İşte, Kobaküs de bu tarz uygulamaların Türkiye’ye girerek döviz kazandıracağını öngörüyor. Bu uygulamalar, alt yapı olarak Kobaküs verilerini kullanacakları için Türkiye’deki para yurtdışına çıkmayacak ve ülkemizde kalmaya devam edecek. Yabancı uygulamalar ayrıca bu verilere dolar veya Euro ile ödeyecekleri için döviz girişi de sağlanacak.

Görsel: Doğukan Gözeten, Kobaküs Kurucusu

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>