Uzay yolculuğunda internetimiz kesilmeyecek

0

SpaceX, yakın gelecekte uzay yolculuğu yapmak isteyenlerin gönlüne su serpen bir çalışma başlattı. Şirketin planları gerçek olursa, uzay yolcuları dünyadan onca uzaklıkta, sosyal medya hesaplarından da uzaklaşmak zorunda kalmayacaklar.

Elon Musk’ın sahip olduğu uzay gemisi şirketi SpaceX’in ABD’nin BTK’sı olarak nitelendirilebilecek FCC ile yaptığı yeni görüşmelerin konusunun, uzayda internet meselesi olduğu anlaşıldı.

SpaceX, yakın gelecekte uzay turizminin başlayacağını hesaplayarak, uzaya dünyadaki sivil internet bağlantısını ulaştırmak için çalışma yapmak istiyor ve bunun için de FCC ile görüşmelere başlamış durumda.

Yörünge bir anda kalabalıklaşacak

Elbette, uzaya kadar ulaşan internet bağlantısı, uzay turistlerinin dışında, yörüngede devam edecek ticari ve bilimsel operasyonlarda da kullanılacak. Böylece uzayda otel veya laboratuvar ya da yer çekimsiz ortamda özel üretim yapacak yörünge çiftlikleri, güneş enerjisi santralleri gibi yapılar kurmak isteyen özel şirketler, SpaceX’ten internet bağlantısı satın alabilecek.

Kaldı ki, yakın astreoidlerden dünyaya maden taşımak isteyen şirketlerden onlarcasının kurulmuş olduğunu ve bu şirketlerin, yörüngede madenleri işleyerek dünya yüzeyine indirecek istasyonlar kurmak istediklerini, ayrıca maden taşımak için uzak astroidlere gidip gelecek robotik uzay gemilerinin üretimi ve yörüngede park edilmesi gibi detaylar için yoğun çalışmalar yapıldığı da biliniyor. Dolayısıyla, yörüngede internet ihtiyacı meselesi yakında NASA’nın ISS’teki birkaç astronotla sosyal medyada şov yapmak için sağladığı özel protokollü askeri bağlantıdan çok daha öteye geçecek gibi görünüyor.