Virgin Galactic, Spaceport America’ya taşınıyor

0

İngiliz milyarder iş adamı Sir Richard Branson’ın kurduğu “uzay turizmi” şirketi Virgin Galactic, yıllar önce ABD New Mexico’da inşaa ettirdiği özel havalimanı veya doğru ismiyle uzay limanı Spaceport America’ya taşınma kararı aldı.

İlk uzay turizmi şirketi

İnşa ettiği uzay gemilerini ve personelini limana konumlandıracak olan uzay turizmi şirketi böylece uzay uçuşlarına başlamaya bir adım daha yaklaşmış oluyor.

Branson ise konuyla ilgili yaptığı yorumda, “testlerimizin başarılı geçmesi sonucunda, operasyonlarımızı kaliforniya’daki uzay üssünden, ticari/turistik uçuşlarımızın başlayacağı Spaceport America’ya taşımaya karar verdik,” ifadesini kullandı.

Virgin Galactic’in 100’e yakın çalışanı bulunuyor ve şirketin yıllar öncesinden 100 bin doları geçen fiyatlarla bilet sattığı yüzlerce yolcusu uzaya çıkmak için uçuşların başlamasını bekliyor. Şirketin kurucusu Sir Richard Branson da yolculara güven vermek için ilk uçuşla birlikte uzaya çıkacak.

Virgin Galactic, yaklaşık 15 sene önce NASA’nın açtığı sivil uzay gemisi yarışmasında birinci olan uzay gemisini üretmişti. Ancak uçuşların başlaması hazırlığı sırasında yapılan testlerde uzay gemisi uzaydan dünyaya dönüşte atmosfere çarparak parçalanmış, geminin pilotu da hayatını kaybetmişti. Bu kazadan sonra şirket sorunları analiz ederek, daha güvenli bir uzay gemisi üretmek için tüm faaliyetlerini durdurmuştu.