Volkswagen ve Google quantum bilgisayar için işbiriliği yapacak

0

Volkswagen ve Google, otomobil teknolojisinin yeni çağa ayak uydurabilmesi için quantum bilgisayarları kullanmak üzere işbirliği yapacaklar. Quantum bilgisayar teknolojisi yakın gelecekte bugün bildiğimiz silikon tabanlı bilgisayarların yerini alacaklar ancak öncelikle aşılması gereken sorunlar var.

Otomobiller quantum bilgisayarla akıllanacak

Quantum bilgisayarların küçültülmesi ve pratik kullanım alanı kazanabilmesi için hala önemli miktarda çalışma yapılması gerekiyor. Volkswagen ve Google şimdi bu teknolojiyi geleceğin otomobillerini tasarlamak ve akıllı otomobillerin fonksiyon kazanması için kullanmak üzere işbirliği yapacaklarını açıkladılar.

Akıllı otomobillerin akan trafikteki yoğun ve hızlı veri trafiğini işleyebilmesi için çok güçlü bir işlem gücü gerekiyor ancak bugünün bilgisayarları bu kapasiteyi sağlamakta zorlanabiliyor. Quantum bilgisayarlar konusunda önemli çalışmaları olan ve prototip quantum bilgisayarları bulunan Google ise şimdi bu teknolojiyi araçlara yerleştirmek için çalışarak teknolojinin günlük hayata adaptasyonu konusunda önemli bir adım atmış olacak.