Volkswagen pil sorunu için quantum bilgisayar kullanıyor

0

Elektrikli otomobillerin artık dünyanın yakın geleceğindeki vazgeçilmez ulaşım araçları olacağı kesinleşti.

Birinin pillere el atması gerekiyor

Özellikle Avrupa ülkeleri 2025’ten itibaren dizel ve benzinli motora sahip sıfır otomobil satışına izin vermeyeceklerini beyan ettikleri için Avrupalı otomobil üreticileri en etkili elektrikli otomobilleri üretmek için harıl harıl Ar-Ge çalışmaları yapıyorlar zira 2025’e sadece 7 sene kaldı ama hala çözülemeyen çok ciddi bir pil problemi otomotiv endüstrisinin önünde kabus gibi duruyor.

Alman otomotiv devi Volkswagen şimdi bu problemi çözebilmek için elektrikli otomobil tasarımında ve pil teknolojileri çalışmalarında quantum bilgisayarlar kullanmaya başladı.

Volkswagen’in ilk amacı, otomobil pillerindeki lityum-hidrojen ve karbon atomlarının reaksiyonlarını net biçimde hesaplayabilmek ve bu hesaplamalara dayanan daha efektif bir pil teknolojisi yaratabilmek.

Bu çalışmalar meyvesini verirse, elektrikli araçların menzillerini bin kilometrelere çıkarmak mümkün olacak. Bu da şehirler arası yollarda şarj istasyonu aramak veya saatlerce şarj süresi beklemeden iki şehir arasında güvenle ve pratik şekilde seyahat edebilmek gibi imkanların kapısını açacak. Diğer bir deyişle, elektrikli otomobillerin en büyük handikabı olan pil soruna etkili bir çözüm getirilmiş olacak.