Walmart ses izleme sistemi patenti aldı

0

Süpermarket devi Walmart, marketlerindeki hırsızlıkları önlemek  için, yeni bir güvenlik izleme sisteminin patentini aldı.

Sesleri dinleyecek ama doğru anlayabilecek mi?

Ses dinleme temeli üzerine kurulu olan yeni sistem, ürünlerin kasalardan geçerken çıkan bip sesiyle, ürünlerin torbala yerleştirilirken çıkan sesleri karşılaştırıyor ve torbaya fazla ürün konulduğunu tespit ettiğinde alarm veriyor.

Torbaya fazla ürün konulması kimi zaman hırsızlık anlamına gelebilecekken, kimi zaman da kasadaki görevlinin hata yapması veya ürün gözden kaçırması anlamına da gelebiliyor. Ancak bu sistemin, bazı ürünlerin torbadaki yerini değiştirmek için, ürünleri çıkarıp yeniden torbaya yerleştiren müşterileri hırsız konumuna düşürerek alarm çalma ihtimali de bulunuyor. 

Dolayısıyla sistem hayata geçerse, Walmart kasalarında hırsızlık şüphesi ile yaşanan tartışmaların artma riski de büyü görünüyor. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>