Web siteleri Avrupa internet yasalarına uymuyor

0

Avrupa Birliği, internet yayıncılığı konusundaki bağlayıcı yasalarını bahane göstererek Google ve Facebook gibi dev ABD şirketlerine milyarlarca dolarlık cezalar kesebiliyor. 

Milyonlarca siteyi kontrol etmek mümkün mü?

Anack araştırmalar gösteriyor ki, dünyadaki pek çok web sitesi Avrupa’nın ilgili yasalarını karşılamadan yayın yapıyor ve hiçbir engelle karşılaşmadan Avrupa’dan erişilebiliyor.

Özellikle cookie takibi konusundaki sert yasaların, dünyadaki pek çok web stiesi tarafından “umursanmadığı”nın hatırlatıldığı rapora göre, Avrupa’nın sert cookie yasalarına uyum sağlayabilen sitelerin oranı, dünyadaki web sitelerinin sadece onda biri…

MIT, UCL ve Aarhus üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, örneklem için dünya çapında seçilen 10 bin web sitesinden sadece %11.8’inin Avrupa Birliği’nin şart koştuğu güvenlik şartlarına uygun olduğu ortaya çıktı.

Bu araştırma aynı zamanda, internetin belli yasalarla kontrol altına alınmasının mümkün olmadığını ama hükumetlerin rahatsız oldukları siteleri cezalandırmak için yasaları kullandıkları tezini de doğruladığı için yakın gelecekte önemli tartışmalara kaynak oluşturabilir.

Google veya diğer ABD’li internet şirketlerinin Avrupa’da aldıkları cezalara itiraz etmek için bu araştırmayı öne sürüp, diğer sitelerin de cezalandırılmasını ve kapatılmasını isteyebileceği düşünülüyor.

 

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!