WhatsApp, Hindistan’daki linç kültürünü engelleyebilecek mi?

1

WhatsApp, en güçlü olduğu pazarlardan birinde, yani Hindistan’da, hükumet tarafından ülkedeki linç kültürünü beslemekle suçlanıyor. 

200 milyon sinirli WhatsApp kullanıcısı

Hindistan’da 200 milyona yakın kullanıcısı olan WhatsApp çok popüler ve haklı “galeyana” getiren mesajlar çoğu zaman WhatsApp gruplarından çıkarak diğer gruplara forward edilerek yayılıyor.

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp’taki forward edilen mesajlarla “galeyana” gelen öfkeli kalabalıkların 18 kişinin öldürüldüğü linç olaylarını başlattıkları tespit edildi. Hindistan hükumeti ise WhatsApp’ı defalarca uyarmalarına rağmen şirketin “sessiz şahit” oyunu oynadığını ve önlem almaya yanaşmadığını vurgulayarak WhatsApp’ın ülkede kullanımını yasaklayacaklarını açıkladılar.

Bunun üzerine WhatsApp’tan gelen tepkiyle, ülkedeki WhatsApp kullanıcılarının bir gün boyunca mesaj forward etme yeteneği 5 mesajla sınırlandı. Ancak yine de her kullanıcının 5 kişiye mesaj forward etmesi halinde, yüz binlerce kişinin galeyana gelmesi hala mümkün. Bakalım, eğitim seviyesi ve sosyo ekonomik durumu son derece kötü olan Hindistan halkı, çok sevdikleri kanlı ve vahşi linç girişimlerine WhatsApp’ı alet etmeye devam edecekler mi?

Yorumlar

  1. Zaten aklı olan Hindistan’dan kaçıyor. Geçen gün de bir Google Çalışanı Hindu’yu vahşice öldürdüler. Yalnız dünya Çin’i tüketti. Bence yeni yıldız Hindistan olabilir…

Yorumlara izin verilmiyor