WhatsApp spam mesajları işaretleyecek

0

Sahte haberlerin hızla yaygınlaşması, politikacılar kadar sosyal medya servislerini de endişelendiriyor. Özellikle Facebook’un bu konuda başı çok ağrıdı ve Zuckerberg şimdi Facebook ailesi uygulamalarının sahte haberlere karşı etkin önlemler alması için özenle çalışıyor.

Çok forward ediliyorsa sahte olabilir

Whatsapp da kısa süre önce, sahte haberlerin forward edilmek suretiyle hızla yayılmasını sağlayan bir platforma dönüştü. Özellikle seçim dönemlerinde bu platformu, seçmenleri etkilemek için kullanan ve sahte haberler yayanlar da Whatsapp üzerinden milyonlarca insana kolayca ulaşabileceklerini fark ettiler.

Whatsapp ise şimdi kullanıcıları uyarmak adına bir önlem olarak, sahte olması ihtimali bulunan bu tür “fazla forward edilen” mesajları uygun bir uyarı ile işaretleyecek ve kullanıcıları bilgilendirmiş olacak. Şu anda test aşamasında olan özelliğin ise yakında devreye girmesi bekleniyor.

Öte yandan, çok fazla forward edildiği için sahte veya uydurma olduğu şüphesi doğuracak “gerçek” haberleri yalan/sahte haberlerden ayırmak için nasıl bir önlem alınacak, o konuda kimsenin bir çözümü yok.