Windows Movie Maker’in sahtesini yaptılar

0

Microsoft’un ücretsiz video düzenleme yazımı Windows Movie Maker’ın sahtesi, dikkatsiz kurbanlarını mağdur ediyor ve kullanıcılardan para sızdırıyor.

Anı videolarını ücretsiz düzenlemek isteyenler 

windows-movie-maker.org isimli sahte site üzerinden yayılan uygulama, internette Movie Maker aramasını yapan kurbanlarını Google arama listesinin en tepesinde bekliyor. 

Google’da en üst sırada çıktığı için bilinçsiz kullanıcıları rahatlıkla yanıltan site, burada Microsoft’un resmi sitesi görünümü verdiği tasarımıyla kurbanlarını şüphelendirmeden uygulamayı indirmelerini sağlıyor. Bu noktadan sonra kurbanlarının bilgisayarına bulaşan sahte yazılım ve beraberindeki trojanlar, kullanıcıya dair hesapları ve şifreleri ele geçiriyor, kullanıcının banka hesaplarına ulaşmayı deniyor, kredi kartı bilgilerini çalıyor.

Güvenlik firmalarının tespitlerine göre, bu sahte Windows Movie Maker yazılımı ile kurbanlarına ulaşan Win32/Hoax.MovieMaker virüsü şu anda dijital dünyadaki en büyük üçüncü tehdit durumuna yükselmiş durumda.

Özellikle bilinçsiz ev kullanıcılarını hedef alan virüs tarafından enfekte edildiklerinin farkında olmayan sayısız kişisel kullanıcının bilgisayarının aynı zamanda zombiye dönüştürüldüğünü ve bu zombi PC ordusunun yakın tarihte dünya çapında büyük bir saldırıda kullanılabileceği şüphesi de giderek yaygınlaşıyor.