Yapay zeka alzheimer hastalığını onlarca yıl önce tespit edecek

0

Alzheimer, insan yaşamının özellikle ikinci yarısında yaşam kalitesini çok düşüren ve hem hastaya hem de ailesine ve topluma büyük sorunlar yaratan bir hastalık. 

Sadece ABD’de 5,5 miliyondan fazla Alzheimer hastası olduğu biliniyor. Hastalığa tam olarak neyin sebep olduğu da bilinmiyor ancak genç yaşlardaki sağlıksız beslenme alışkanlığının, şeker, yüksek kolestrol gibi sorunların hastalığı tetikleyen faktörleri desteklediği düşünülüyor. 

İtalyan üniversiteleri şimdi bu soruna çözüm bulmak için yapay zekayı kullanacak bir çözüm geliştiriyorlar. Bilim insanlarına göre, yapay zeka ileri yaşlarında alzheimer hastası olabilecek kişileri onlarca yıl önce tespit edip uyarı verebiliyor. Böylece yüksek risk grubunda olan bireyler ömür boyunca sağlıklı bir diyet ve gerekli ilaçlarla yaşlılık döneminde bu sorunla karşılaşma riskini en aza indirebilecekler.

Henüz geliştirme aşamasında olan bu yapay zeka projesinin, deneylerinin elbette onlarca yıl boyunca sürebileceği tahmin ediliyor. Ancak yine de doktorların bu yapay zeka analizlerini dikkate alarak, risk grubundaki kişiler hakkında daha detaylı teşhis çalışması yapmasının önü açılacağı için özellikle genç yaşta hastalığa yakalanma riski olanların hayatını kurtarmanın mümkün olacağı tahmin ediliyor.

Bakalım Elon Musk buna ne diyecek?