Yapay zeka insanları daha hızlı koşturacak

0

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı çalışan, silah ve savunma teknolojileri geliştiren DARPA laboratuvarları, askerlerin cephede daha fazla yük taşıyabilmesi, daha hızlı hareket edebilmesi için tasarlanan Exosuit’leri yapay zeka ile zenginleştiriyor.

Yaşlılar daha rahat hareket edebilecek

İlk aşamada, insanların daha rahat yürümesi ve koşması için tasarlanan Exosuit’ler sayesinde, yapay zeka kullanıcının yürüme ve koşma düzenine kendini adapte ederek kullanıcının kaslarını rahatlatacak şekilde bacaklara destek verecek. Bu sayede daha hızlı koşacak olan kullanıcı daha az enerjiyle daha hızlı hareket etmiş olacak.

Bu donanım, doğuştan veya sonradan oluşan yürüme bozuklukları, yaşlı insanların yaşadıkları hareket zorlukları gibi sorunlarda insanların yaşam kalitesini yükseltmek için kullanılabilecek. Ancak DARPA’nın nihai amacının, süper askerler yaratmak olduğunu ve bu teknolojiyle cephede ağır silahlar taşıyan, daha hızlı hareket eden, daha “ölümcül” askerler görmeye başlamamız da an meselesi…

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!