Yapay zeka uzmanları açık artırmada satılıyor

0

Yapay zeka konusunda birbiriyle yarışan dev teknoloji şirketleri, dünyada az sayıda bulunan yapay zeka uzmanlarını kendi bünyelerine katmak için dev ücretler ödemeye başladılar.

Yapay zeka uzmanlarını işe alma yarışı öylesine büyük bir çatışmaya dönüştü ki, artık Zuckerberg gibi dev CEO’lar yapay zeka uzmanlarını evlerinde bizzat ziyaret ederek tekliflerini yüzyüze iletiyorlar. Tam anlamıyla bir açık artırmaya dönüşen bu süreçte Amazon, Facebook, Google, Apple, Microsoft gibi dev şirketler birbiriyle yarışıyorlar.

ABD’deki iş gücü araştırmasına göre, en çok insan işe alan 20 şirketin, yapay zeka uzmanlarını kendi şirketlerine çekmek için bu yeteneklere yılda ödediği toplam ücret 650 milyon doları geçiyor.

Amazon’un bu alanda en büyük yatırımcı olduğu da dikkat çekiyor. Amazon tek başına, yapay zeka alnında çıkardığı 1178 iş ilanında yıllık 228 milyon dolar ücret garantisi vermiş bulunuyor. Amazon, çok popüler ve yaygın olan Alexa yapay zeka servisini ayakta tutmak ve geliştirmek için sürekli yeni beyinlere ihtiyaç duyuyor ve dünyadaki yapay zeka uzmanlarını kendine çekmek için kesenin ağzını açmış durumda.

Google ise 563 iş ilanında 130 milyon dolarlık maaş toplamıyla ikinci sırada yer alıyor. Onu ise sırayla Microsoft, Nvidia, Facebook, Intel, Rocket Fuel, GE, Cylance ve Oculus izliyor.

Öyle görünüyor ki, yakın gelecekte iyi bir kariyer planı yapmak isteyen gençler için en cazip alan yapay zeka üzerine çalışmak olacak.