Yapay zekada hedef 10.000 IQ puanı

0

Yapay zeka ne kadar zeki olacak? Bu sorunun cevabı, pek çok insanı korkutabilir ama dev firmalar yüzlerce milyar dolar para yatırmayı göze aldıkları yapay zekayı, ortalama bir insan zekasının seviyesinde bırakmaya niyetli değiller.

Eşsiz zekaya sahip bir yapay zeka

Teknoloji dünyasının en büyük oyuncularından, yatırım fonları ile tanınan Japon telekom şirketi SoftBank’ın CEO’suna göre, yapay zekada hedef 30 yıl içinde 10.000 IQ puanına ulaşmak. Karşılaştırma yapmak için hatırlatalım, ortlama bir insanın IQ puanı 100 puan, Einstein gibi dahilerin ise 200 IQ… Yüksek IQ’ya sahip bireyleri üyeliğe kabul eden sosyal ağlar ise üyelerin testlerde 130 puandan fazla almasını şart koşuyor.

Softbank’ın CEO’suna göre, insanoğlunun yoğun emeği ile yaratılacak 10.000 IQ puanlı yapay zekanın, insan beyninin çözmeyi başaramadığı sayısız problemin altından kalkacak ve insanlar için yeni teknolojiler geliştirecek.

Softbnak, yapay zeka çalışmalarına yönelik önümüzdeki 5 yıl içinde harcamak üzere 100 milyar dolarlık fon ayırmış bulunuyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!