Yapay zekayı yakında yapay zeka geliştirecek

0

Bilim kurgu filmlerine konu olan “robot üreten robotlar” konusu çok yakında gerçek olmak üzere.

Yapay zeka konusu artık tüm teknoloji şirketlerinin bir numaralı konusu ve bu alandaki rekabet o kadar büyük ki, yapay zeka konusunda çalışacak, yapay zeka geliştirecek yazılımcılar altından daha değerli durumda. Öyle ki, yapay zeka uzmanlarını kendi şirketlerine almak isteyen CEO’ların uzmanların evlerini ziyaret edip, bir anlamda ayaklarına kadar gidip işe girmeleri için onları ikna etmeye çalışıyorlar. 

Yazılımcılar işsiz mi kalacak?

Yapay zeka geliştiricilerine yönelik bu büyük talep ise yakında son bulabilir zira yapay zeka platformları çok yakında kendi kendilerini geliştirebilecek hatta yeni yapay zeka platformları oluşturabilecek bir düzeye doğru ilerliyor.

Kendi başına makale yazabilen, beste yapabilen, resim çizebilen yapay zekanın yakında program yazabilmesi de mümkün olacak ve bu aşamanın son noktası, yapay zeka geliştiren yapay zeka platformları olacak.

90’ların ve 2000’lerin başında büyük beğeni toplayan bilim kurgu yapıtı Stargate’in TV dizisinde bu konuya detaylıca yer verilmiş ve kendi başına robotlar üretebilen Replicators isimli bir ırkın dünyaya saldırdığı bir senaryo işlenmişti. Kendi başına yapay zeka geliştiren yapay zeka platformları ise yakın gelecekte çok büyük tartışma konusu olacak gibi görünüyor zira bilim kurgu öykülerindeki gibi, bu platformların hangi amaçla ne tür yapay zekalar ve robotlar geliştirdiğini kontrol etmek bir süre sonra imkansız hale gelebilecek ve yapay zeka insan medeniyetini alt edebilecek bir mekanizmaya dönüşebilecek.

Elon Musk bundan hiş hoşlanmayacak.