Yatırım için robot danışmanlar geliyor

0

Dünyanın en zenginlerine yatırım danışmanlığı veren finansal kurum Goldman Sachs, sadece süper zenginlere değil, sıradan insanlara da hizmet vermek üzere yeni bir çalışma içinde.

Bankanın web sitesindeki yeni iş pozisyonları açıklamalarında ortaya çıkan yeni çalışmaya göre, Goldman Sachs yapay zeka servisleri yaratarak geniş kitlelere yatırım tavsiyeleri vermeye hazırlanıyor. 

Buna göre, Goldman Sachs her kesimden yatırımcıları müşteri olarak kabul edecek ve ücreti karşılığında onlara yatırım tavsiyeleri verecek. Ancak bu danışmalar, süper zenginlere hizmet veren ve çok yüksek ücret alan, dünyanın en iyi yatırım danışmanlarından oluşan insanlar değil, yapay zekalı robotlar olacak.

Goldman Sachs böylece, çok düşük ücretle, internet üzerinden yatırım tavsiyeleri verebilecek ve yeni şube açmadan, yeni danışmanlar işe almak zorunda kalmadan, tüm dünyadan milyonlarca yeni müşteri kazanacak.

Kurum bu haberlere yorum yapmayı reddederken, çok geniş kitleleri belli yatırım araçlarına yönlendiren yapay zeka servislerinin bu yatırım araçlarında yapay fiyatlandırmalar oluşturması riskinin nasıl engelleneceği sorusuna da henüz cevap verilemiyor.