Yılan robot yüzmeyi de öğrendi

0

ABD’de Carnegie Mellon robotics labs tarafından geliştirilen yılan formundaki robot artık karada olduğu gibi suyun altında da hareket edebiliyor. Bu da onu arama kurtarma operasyonları, su altındaki endüstriyel uygulamalar ve hatta su altı askeri harekatlar için önemli bir cihaz haline dönüştürüyor.

Denizlerde hareket kolaylığı sağlayacak

CMUBiorobotics yılan robotun ilk prototiplerini aslında 10 yıl önce geliştirmişti. O zamandan bu yana yeni yetenekler kazanan yılan robot şu anda insanların girmesinin çok zor olduğu dar alanlarda, çok esnek şekilde hareket ederek ilerleyebilen bir araca dönüştü.

Robotun su altında ilerleyebilen varyantı ise The Hardened Underwater Modular Robot Snake (HUMRS) ismini alacak. Aynı robot teknolojisi örümcek şeklini alarak karada zor coğrafi şartlar üzerinde de hızlı ve güvenli bir şekilde hareket edebiliyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>