YouTube editörlerine video izleme sınırı

0

YouTube geçtiğimiz yılı, platformda yayınlanan uygunsuz içeriklere çözüm bulma çabasıyla geçirdi.

Reklam verenler milyarlarca dolarla beraber kaçtı

Milyarlarca dolarlık reklam bütçesine sahip dev markaların kendi isimleri şiddet veya pornografi içeren videolardan görmesinden son derece rahatsız olmasının sonucunda reklamların ger çekilmesiyle büyük kriz yaşayan YouTube çözümü, reklam alacak videoları birebir izlemekte buldu.

Yapay zeka ile videoları kontrol etmenin çözüm olmadığını kabul eden YouTube bu amaçlar 10 bin editör işe aldı ve editörlerin her gün düzenli olarak reklama açılan videoları izleyerek reklama uygun olup olmadığına dair karar verecekleri bir yapı oluşturdu.

Ancak her gün tüm mesaisini potansiyel şiddet ve uygunsuz videolar seyrederek geçiren editörlerin ruh sağlıklarının bozulmaya başladığına dair şikayetler ortaya çıkınca YouTube şimdi video inceleme editörlerinin günlük çalışma sürelerini 3 saate düşürmek zorunda kaldı.

Düşük ücretle çalışan ve gün boyunca seks, şiddet, intihar, cinayet, terörizm videoları izlemek zorunda kalan editörlerin bir çoğunun bir yıl bile dolmadan işten ayrılması YouTube için büyük şok oldu. Şirket şimdi, her gün daha az süre çalışacak daha fazla sayıda editörü işe almak üzere hazırlanıyor. Bu da dünya çapında her gün 3 saat boyunca şiddet, seks, intihar, cinayet, terör videoları izleyecek on binlerce editöre ihtiyacın doğması anlamına geliyor.

Çirkin bir dünyada temiz bir yayıncılık yapmaya çalışan YouTube’un işi hiç kolay olmayacak gibi görünüyor.