YouTube’a darbe üzerine darbe

0

YouTube, ırkçı videolara yer verdiği için dev reklamverenlerini kaybetmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde bu konuda ilk kararı veren AT&T’nin haberini TechInside üzerinde duyurmuştuk.

Şimdiye durum çok daha ciddi bir durum aldı. AT&T’nin YouTube üzerindeki ırkçı videolarda görünmek istemediği için YouTube reklam bütçesini iptal ettiğini açıklamasının ardından sadece birkaç gün geçmişken, Verizon, GSK, Pepsi, Walmart, Johnson & Johnson, Volkswagen ve ABD’nin araç kiralama alanındaki dev firmalarından Enterprise da, YouTube reklamlarını iptal ettiklerini açıkladılar. Böylece sadece birkaç günde YouTube milyar dolara varan dev reklam bütçelerini kaybetmiş oldu. 

Üstelik hafta sonunun bitmesiyle, başka büyük şirketlerin de yönetim katındaki acil toplantıların ardından YouTube’dan çekilme kararı alması bekleniyor. Yani YouTube tarihinin en zor günlerini yaşamaya başladı.

Youtube daha önce yaptığı açıklamada, şirketlere reklam verecekleri videoları seçmek için daha fazla seçenek tanıyacaklarını belirtmişti ancak bu açıklama şirketlerin YouTube’dan kaçışını durdurabilmiş değil. Sorunu çözebilmek de şimdilik kolay görünmüyor çünkü YouTube her dakika, 400 dakika yeni video yükleniyor ve bu videoların ırkçı söylemlere sahip olup olmadığını kontrol etmek imkansız. Bunu yapabilecek bir yapay zeka da henüz geliştirilmiş değil. Dolayısıyla YouTube bu videoları silmek için şikayetlere ve şikayetin sonrasında detaylı bir inceleme yapmaya mecbur. Öte yandan, Türkiye’de veya başka ülkelerde reklamlardan para kazanmaya başlayan YouTube kanallarını hiçbir bahane göstermeden aniden silen YouTube’un, ırkçı videoları silmek konusunda yavaş davranması da tepki çekiyor.

Şirketler ise, YouTube ırkçı videoları silene kadar o videolarda görünüyor olmaktan son derece rahatsızlar ve bu nedenle de reklamlarını platfromdan çekme kararı almış bulunuyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>