Yüz tanıma teknolojisi yanlış tespit yapıyor!

0

Yüz tanıma teknolojisi

Yüz tanıma teknolojisi yanlış tespit yaparak yüzlerce insanı zor durumda bıraktı. Bu olay, yüz tanıma teknolojisinin güvenlik açıklarına neden olup olmayacağı tartışmalarına neden oldu.

Yüz tanıma teknolojisi yüzde 90 hatalı çalışıyor

Güney Galler polisi Real Madrid ve Juventus arasındaki futbol maçı için ülkenin başkentine giden 170.000’den fazla kişinin yüzünü taradı. Yapılan taramada kameralar, 2.470 kişiyi suçlu olarak tanımladı. Ancak bu sistemin yaptığı tespitler, son günlerde tartışmalara neden oldu. Yeni bir iddiaya göre Galler polisi tarafından kullanılan bu sistem, yüzde 90 oranında yanlış tespitte bulunuyor.

Yapılan incelemede, sistemin suçlu olarak tespit ettiği 2.297 kişinin aslında suçsuz olduğu öğrenildi. Yani yüzde 92 oranında yüksek bir hata ile karşılaşıldı. Üstelik bu, sistemin ilk hatası değil.

Geçen yılki boks maçında yüzde 80’lik bir hata oluşmuştu. Bir ragbi maçında ise bu sefer yüzde 87 oranında yanlış tespit yapılmıştı.

Yanlış çalışan ve suçsuz insanları da suçlu olarak gösteren bu sistemin kullanımına devam edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak sistem kullanılmaya devam edilecekse, geliştirilmesi gerektiği kesin.