Yüz tanıyan drone’lar geliyor

0

Yüz tanıma teknolojisi geleceğin şehirlerinin ve güvenlik güçlerinin vazgeçilmez teknolojisi olabilir. ABD’de, güney sınırlarından ülkeye kaçak geçişi durdurmak için görev yapan sınır devriyeleri şimdi bu teknolojiyi drone’lar ile birleştirerek, sınırda insan kaçakçılığı yapanları tespit edebilmek için çalışmalara başladı.

Sınır güvenliğinde yeni önlem

ABD’nin Meksika sınırından göçmenlerin ülkeye kaçak olarak girmeye çalışması çok büyük bir problem olarak görülüyor ve sorun yıllardır çözülemediği için Başkan Trump, seçim kampanyası sırasında güney sınırına dev bir duvar örerek göçmen geçişini engelleyeceğini vadetmiş ve bu söylem ile güney eyaletlerinden büyük bir oy toplamıştı.

Sınır devriyelerinin ihtiyaç duyduğu drone’lar için, pickup’ların kasasında taşınacak kadar küçük ve tek kişi tarafından yönetilecek kadar basit olma özelliği aranıyor. Drone’ların üzerinde yer alacak kameraların ise, görüntüye giren kişilerin yüzlerini analiz edebilecek kadar yüksek çözünürlüğe sahip olması gerekiyor. Ayrıca bilgisayarların bu analizi yapabilmesi için drone’ların görüntüleri sabit tutabilecek hassas stabilizer’larla donatılması da gerekiyor.

Öte yandan, drone’ların anında analiz yapabilecek bilgisayar sistemlerine sahip olması ve bölgedeki görüntüleri analiz edecek yapay zekanın, insan, hayvan, araç, ağaç gibi detayları fark edebilmesi isteniyor. binlerce kilometre uzunluğundaki bu sınır bölgesinde, yanlış bir görüntü analizi nedeniyle sınır devriyelerinin yüzlerce kilometre yol kat etmesi istenmiyor.