Zoom güvenlik açıkları ile gündemde

0

Zoom güvenlik açıkları

Koronavirüs nedeniyle Zoom gibi video konferans platformlarında yoğun bir ilgi artışı meydana geldi. Ancak son günlerde Zoom güvenlik açıkları ile gündeme geliyor.

Zoom güvenlik konusunda yetersiz mi?

Hayatı neredeyse durma noktasına getiren koronavirüs salgını, üretim ve hizmet sektöründe aksamalar yaşanmasına neden oluyor. Koronavirüs nedeniyle birçok şirket, çalışma düzenini ev ortamına taşıdı.

Bu nedenle iş odaklı video konferans ve mesajlaşma platformları yoğun bir ilgi görmeye başladı. Mart ayında Microsoft Teams günlük 44 milyon aktif kullanıcıya ulaşırken, Slack eş zamanlı olarak 2.3 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurmuştu. Benzer şekilde Zoom da aktif kullanıcı sayısında önemli bir artış yaşıyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde Zoom’un iOS kullanıcılarının verilerini Facebook ile paylaşması gündem olmuş ve Zoom bu verilere erişim sağlayan kodu kaldırdığını duyurmuştu. Bu kez de Zoom’da uçtan uca şifreleme olmadığı, bu nedenle Microsoft kullanıcı adı ve şifresinin ele geçirilebilir olduğu ortaya çıktı.

Uçtan uca şifreleme olmaması kullanıcıların kimlik bilgilerinin ortaya çıkmasına ve davetsiz katılımcıların da görüşmeye katılabilmesine neden olabiliyor. Zoom tarafından yapılan açıklamada ise şu anda Zoom’da uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirmenin mümkün olmadığı belirtildi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>