Beacon teknolojisi neden önemli?

Amerika Birleşik Devletlerinde yayın yapan iş ve ekonomi yayını Business Insider‘ın analitik servisi Business Intelligence‘a göre ABD’deki en büyük 100 perakende zincirinin en az yarısı Beacon teknolojisinden faydalanmanın yolları üzerinde çalışıyor.

Beacon USA estimate

Beacon, düşük enerjili Bluetooth (Bluetooth low energy – BLE) teknolojisini kullanan konum tabanlı bir etkileşim teknolojisi. Mantık gayet basit; pasif olarak sinyal yayan Beacon cihazlarından mesafeye bağlı olarak belirli bir mesajlar verilebiliyor.

BI analizine göre 2018 yılının sonunda sadece ABD’de 4,5 milyon aktif Beacon vericisi olacak ve bunların 3,5 milyon tanesi perakende zincirlerinde kullanılacak. Şu anda tüm dünyada Beacon teknolojisi ile uyumlu çalışabilecek 570 milyon Android ve iOS cihaz bulunduğu tahmin ediliyor.

ibeacon BLE Bluetooth Beacon

Peki, Beacon teknolojisi işletmeler için neden önemli?

Akıllı telefonların kullanım oranı her geçen gün hızla artmakta. Dijital dünyada sosyal medya gibi kanalları yoğun olarak kullanan yeni nesil tüketiciler için fiziksel dünya ile dijital dünyanın kesiştiği teknolojiler büyük önem taşıyor. Bu gerçeğin ötesinde işletmelerin tüketiciye ulaştırmak istedikleri mesajları için yeni bir kanal oluşuyor. Üstelik bu yeni kanalın maliyetleri düşünüldüğü gibi yüksek değil ve kullanmak için uzay bilimine ihtiyaç duyulmuyor. Ülkemizde bu teknolojiye yönelik çözümler üreten girişimler bulunmakta.

Şimdiden Beacon teknolojisini nasıl kullanabileceğinizi düşünmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz