100 milyon ABD vatandaşının mali verileri çalındı

0

ABD, tarihin en büyük hacker saldırılarından biriyle sarsıldı. ABD’nin dev bankalarından Capital One’dan yapılan açıklamaya göre, hacker’lar müşteri verilerine ulaşmayı başardı.

106 milyon insanın verileri çalındı

Bankanın açıklamasına göre, saldırganlar sunucularda 100 milyon ABD vatandaşının ve 6 milyon Kanada vatandaşının hesapları hakkında bilgi çaldı.

FBI, saldırının planlayıcısı olduğunu tespit ettiği bir kadın hacker’ı tutuklarken, saldırının 22 ve 23 Mart tarihinde gerçekleştirildiği açıklandı. Banka saldırıyı tespit ettikten sonra önlem aldı ve bu tarihten sonra açılan hesaplar güvenli kabul ediliyor.

Saldırının ürkütücü yanlarından biri ise, tutuklanan kadının, ismi verilmeyen ünlü bir bulut servisinin çalışanı olması. Capital One Bank’ın 2015 ve 2016 yıllarında bu bulut serivisyle çalıtığı ve çalışanların sistem açıklarını bu sırada fark etmiş olduğu düşünülüyor. Yani saldırının içeriden planlanmış olması, bu güvenlik açığını daha da önemli kılıyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!