12 bin Intel çalışanı iş arıyor

0

Donanım teknolojilerinde yaşanan büyük dönüşüm Intel’i de vurdu; PC pazarının giderek küçülmesi neticesinde odağını bulut, nesnelerin interneti ve mobil gibi yeni anahtar kelimelere çeviren teknoloji devi 12 bin çalışanıyla yollarını ayıracağını açıkladı. Yapılan duyurunun ardından şirketin hisseleri yüzde 3 değer kaybetti.

2016 yılı için ilk çeyrek mali verilerini açıklayan şirketin gelirleri, beklenen değerin yarım milyon dolar altında; 13,80 milyar dolar olarak kaydedildi. Buna karşın bu oran geçtiğimiz yıl aynı döneme oranla yüzde 7 büyümeye denk geliyor. İkinci çeyrek ikin ise beklentiler düşüyor. Intel Q2’de 13,5 milyar dolar gelir beklediğini duyurdu.

Geçtiğimiz yıl yayılan yüzde 3 işgücü tasarrufu söylentilerinin ardından bu oranın yüzde 11 olarak açıklanması, ki bu 12 bin Intel çalışanına denk geliyor, hiç kuşkusuz sadece şirketin değil, genel anlamda PC ve donanım sektörünün de geçirdiği zor günleri yansıtıyor. Sadece personel tarafında değil, yönetim kademesinde de önemli değişiklikler yaşanıyor. Şirketin finansal faaliyetlerinin başında bulunan Stacy Smith, CFO görevinden ayrılarak satış ve operasyonları yönetmeye başlayacak.

Mobil pazarda ARM ve Qualcomm gibi rakiplerinden pazar payı almak için vizyon yenileyen Intel, ayrıca Nesnelerin İnterneti alanında da lider olmak için vargücüyle çalışıyor. Elbette milyonlarca ev içinde ve sokaklarda, çalışma alanlarında, AVM’lerde kullanılacak milyarlarca aygıtın içine kendi çiplerini yerleştirmek, Intel için hafife alınmayacak bir hedef olmalı.

İşten çıkarmalar ise önümüzdeki 60 gün içinde gönderilecek ihbarnamelerle başlayacak ve bazı departmanlarda çıkarmalar 2017 ortasına kadar sürecek. Bu kesinti sonrası şirkete 1,2 milyar dolar tazminat yükü getirecek. Ancak bu yıl 750 milyon dolar, toplamda ise 1,4 milyar dolar tasarruf elde edileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>