14 bin liralık iPhone XS Max’in ekranını değiştirmek 2 bin 200 lira

0

Çeşitli iPhone modellerinin ekran ve pil değişim fiyatlarını derledik

Mevcut fiyatı 13 bin 999 TL olan bir iPhone XS Max 512 GB aldığınızı ve cihazın ekranının kırıldığını düşünelim. Apple’ın sitesindeki verilere baktığımızda, bu modelin ekranını değiştirmenin kullanıcılara maliyetinin  2 bin 190 TL olduğunu görüyoruz. Sitede “diğer hasarlar” başlığı altında bu modele ait tamir giderinin 5 bin 799 TL olduğu aktarılıyor. En ucuz ekran değişimi fiyatları ise 869 TL ile iPhone SE, iPhone 5s ve iPhone 5c’de karşımıza çıkıyor. Apple ayrıca ekran değişim fiyatlarının şu koşullarda geçerli olduğunu belirtiyor:

-Kazara oluşan hasar veya yanlış kullanım nedeniyle ekranınızı değiştirmeniz gerekirse. Kazara oluşan hasar, Apple garantisi kapsamında değilse. 

-Ekranınız çalışmıyorsa ve iPhone’unuz Apple garantisi veya tüketiciyi koruma yasaları kapsamında değilse.

ABD’de daha ucuz

Sitede bu fiyatları diğer ülkelerle karşılaştırma seçeneği de mevcut. Örneğin, ABD’de XS Max’in ekranını değiştirmek 329 dolar. Yani, 3 Temmuz tarihli TCMB ABD Doları alış kuruna göre, bin 849 TL’ye modelin ekranı değiştirilebiliyor. En ucuz ekran değişimi ise iPhone SE, iPhone 5s ve iPhone 5c ‘de söz konusu. 129 dolara bu modellerin ekranı değişiyor. Bunun TL  karşılığı ise 725 TL.

En ucuz pil değişimi 319 TL

Akıllı telefonların ekran değişimi dışında pil de değişim gerektiren parçalar arasında yer alıyor. Apple; Phone X, iPhone XS, iPhone XS Max ve  iPhone XR modelleri için pilleri 449 TL’ye değiştiriyor. Şu modeller  (iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve diğer tüm uygun modeler) için ise pil değişim bedeli ise 319 TL olarak belirlenmiş. ABD’deki fiyatlar ise Phone X, iPhone XS, iPhone XS Max ve  iPhone XR için 69 dolar (388 TL) ve diğer modelleri için de 49 dolar (275 TL) seviyesinde bulunuyor.

 

 

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>