150 yıllık teknoloji tarihi

0

teknoloji tarihi

Çok eski yıllara dayanan teknoloji tarihi, özellikle son 150 yılda büyük bir ilerleme yaşadı. Barclays tarafından hazırlanan tablo ve grafik, teknoloji tarihi için bir rehber niteliğinde.

Teknoloji tarihi tablosu

Son yıllarda bizlerin yeni teknolojilere adapte olma süresi hızlanmaya başlandı. Elektrik, telefon ve internet gibi araçlar teknolojinin yarınını belirlerken, geçmişteki teknolojiler yarının temellerinin atılmasını sağladı.

Özellikle üretim ve hizmet sektörünü etkileyen bu teknolojiler ile 1760 yılından bu yana verimlilik yaklaşık 30 kat arttı. Elektrikli aydınlatma, otomobil, plastik, telefon ve televizyonun hayatımıza girmesi yaklaşık 150 yılken, internet gibi inovatif teknolojilerin nispeten daha yeni olduğunu söyleyebiliriz.

Barclays tarafından hazırlanan yıllık raporda, teknolojinin dünü ve bugününe vurgu yapıldı. Hazırlanan grafikte özellikle plastik, nükleer füzyon, e-mail, web ve Bitcoin gibi hayatımızı direkt etkileyen teknolojilere vurgu yapıldı. Kronolojik listede ise hangi teknolojinin hayatımıza kaç yılında girdiği listelendi. Aşağıdaki grafik ve tablo ile teknolojinin tarihi hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

teknoloji tarihi

teknoloji tarihi

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>