17 bin AT&T çalışanı greve gitti

0

ABD’nin en önemli GSM operatörü ve iletişim şirketi AT&T güne geniş çaplı bir grevle uyandı. 

Kaliforniya’daki 17 bin çalışanının grevi ile sarsılan AT&T, çalışma yasasına aykırı isteklerle çalışanları giderek zorlaması ve daha fazla işe daha az ödeme politikası uygulayarak çalışanların kazançlarını kısmakla suçlanıyor.

ABD’de İletişim Çalışanları Sendikası (Communications Workers of America – CWA) AT&T’nin çalışanlarını uzmanlık alanları dışındaki konularda da çalışmaya zorladığını, bu yöntemle işçi maliyetlerini düşürmeye çalıştığını ancak bunun çalışanların daha fazla mesai yapmak zorunda kalması, ailelerinden daha fazla uzak kalmaları ile sonuçlandığını ve üstelik potansiyel iş kazaları ya da sistem hataları oluşabildiğini iddia ederek, bu nedenlerle grev yaptıklarını hatırlattı.

17 bin teknisyenin ve çağrı merkezi çalışanının katıldığı grevde işçiler çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep ediyorlar. CWA’ya göre, AT&T çalışanlardan giderek daha fazla sağlık sigortası kesintisi yaparak, şirketin ödemekle yükümlü olduğu sağlık sigortasını da çalışanların üzerine yıkıyor. İnsanları uzmanlık alanları dışında çalışmaya zorlayan AT&T’nin oluşabilecek kazalara karşı sigorta yükünü de yine çalışanlara yüklediği vurgulanıyor.

Geçen yıl da 36 bin çalışan 44 gün boyunca grev yapmıştı. AT&T bu grev sırasında bazı çalışanların AT&T kablo alt yapısını kasten sabote ettiğini öne sürmüş ve medyaya metal aletlerle kesilmiş yer altı kablolarının fotoğraflarını dağıtmıştı. Bu yılki grevin daha çetin tartışmalara sahne olabileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>