Techinside Google News
Techinside Google News

17 bin İSO üyesinin sadece yarısı dijitalleşti

İSO üyesi firmalarla yapılan araştırmalar, şirketlerin büyük çoğunluğunun verimliliklerini artıracak dijital çözümler kullanmadığını gösteriyor.
- Advertisement -

digital-business[1]İşletmelerin dijital haritasını çıkararak ihtiyaçlarını belirlemek ve büyüme hedeflerine katkı sağlayacak çözümler geliştirmek üzere Yarına Hazırım Platformu‘nu geliştiren Vodafone Türkiye,sanayicileri dijital geleceğe hazırlamak amacıyla İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile stratejik bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında, İSO üyesi 17 bin firmanın ortalama %56 olarak belirlenen dijitalleşme endeksinin, Vodafone tarafından hazırlanan dijital harita ile sunulacak teknoloji çözümleri sayesinde artırılması hedefleniyor.

İSO üyeleri verimliliklerini artıracak çözümlere ihtiyaç duyuyor

İSO üyesi firmalarla yapılan araştırmalar, şirketlerin büyük çoğunluğunun verimliliklerini artıracak dijital çözümler kullanmadığını gösteriyor. Buna göre, her 10 işletmeden 8’inin müşteri yönetimini ve bağlılığını artıracak çözüme ihtiyacı var ve sadece %40’ı bu yazılımları kullanarak %35’e varan oranda daha fazla müşteri adayına erişebiliyor. Her 10 işletmeden 6’sı sahada araç kullanıyor, ancak %15’e varan yakıt tasarrufu yapmalarını sağlayan Araç Takip Çözümünü bu işletmelerin %52’si kullanmıyor. Her 10 işletmeden 7’sinin ürün yönetimini artıracak çözüme ihtiyacı var, ancak %51’i bu yazılımları kullanmayarak %28’e varan oranda satışlarını artırma fırsatını kullanmıyor.

Özellikle 100 ve üzeri çalışanı olan büyük işletmelerde ise sahada çalışanı olan her 4 işletmeden 3’ü saha çalışanlarına akıllı cihaz sağlıyor. Ancak, bu işletmelerden 3’te 2’si şirket cihazlarındaki verilerin güvenliğini çalışanlara bırakıyor. Her 5 şirketten biri müşterilerine yönelik mobil uygulama sahibiyken, en yüksek mobil uygulama sahiplik oranı bankacılık, sigorta ve ulaştırma sektörlerinde bulunuyor. Kurum içi mobil uygulama kullanımı %20 iken, hızlı tüketim sektöründe bu oran %40 olarak görülüyor. Her 3 şirketten 2’si şirket bilgilerinin şirket dışına çıkarılmasını ve izinsiz kullanımını engellemek için herhangi bir önlem almazken, her 2 şirketten biri şirket sunucu altyapısı için profesyonel bir veri merkezinden barındırma hizmeti alıyor.

İSO üyesi 17 bin firmanın bu fırsatlardan yararlanması ve yarına bugünden hazırlanmaları, Vodafone’un sunduğu dijital çözümler ile sağlanacak. İşbirliği süresince Vodafone, İSO üyelerinin dijital koçluk sürecini üstlenecek ve yıl içinde gösterilen gelişim, üye firmalara ara değerlendirme raporları ile sunulacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir