2.457 şirketle ABD oyun endüstrisi büyüyor

0

Entertainment Software Association’ın yeni bir raporuna göre, ABD video oyunları endüstrisi, doğrudan ve dolaylı olarak 220 bin işi destekliyor. Oldukça geniş ölçekli sektörde 2015 verilerine göre 30.4 milyar dolar gelir yaratan 2.457 şirket aktif bir rol oynuyor.

Oyun endüstrisi, 2015 yılında istihdamını yıllık yüzde 2,9 oranında arttırdı. Diğer bir deyişle Amerikan iş piyasasının iki katına çıkardı ve sektör çok daha büyüdü. Sektördeki çalışanların yılda ortalama kazancı ise 97 bin dolar olarak belirlendi. Bu açıdan sektör, iki kata varan bir artış yaşamış durumda.

Sektörün Geleceği Parlak Görünüyor

Raporda verilerin yanı sıra sektörün geleceğine yönelik değerlendirmeler de yapılırken, özellikle eğlence endüstrisindeki beklentilerin karşılanması ile birlikte bu alanda rakamların giderek arttığı ifade edildi. Aynı zamanda yüksek ücret alan, yaratıcı kariyer planlayan kişilerin topluluklar oluşturmaya başladığı belirtilen raporda,  mevcut rakamların artması sektöre olan ilginin daha da artmasını sağlıyor.

Araştırma özellikle ABD’de büyük bir ilgi görürken, sadece video oyunları ile elde edilen bu istatistik, mobil oyun gibi farklı oyun platformları da göz önünde bulundurulduğunda çok daha etkileyici bir hale geliyor.  

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>