2 milyon IoT cihazı zombiye dönüştü

0

Güvenlik araştırmacıları, son birkaç ay içinde IoT_reaper (Reaper) isimli bir botnet’in 2 milyon cihazı ele geçirdiğini tespit etti.

Daha önce çok daha küçük sayıda IoT cihazından oluşan bir botnet’in düenlediği ddos saldırısıyla internetin alt yapısı çökertilmiş, Twitter, Facebook, Google gibi servislere erişim kesilmiş, dünya çapında internet erişiminde sorunlar ortaya çıkmıştı. 

Yeni tespit edilen Reaper botnet’inin de dev bir saldırı için bekletildiği, hacker’ların, “uygun bir müşteri” bulduklarında, ses getirecek büyük bir saldırı yapmayı planladıkları düşünülüyor.

Güvenlik araştırmacılarına göre bu 2 milyon IoT cihazı içinde güvenlik kameraları, network video kayıt cihazları ve dijital vieo kayıt cihazları gibi, internete bağlı çalışan ama üzerinde bir koruma yazılımı bulunmayan savunmasız cihazlar yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>