200 bin nüfuslu akıllı futbol şehri kurulacak

0

Mastercard, futbolun şehirlerin gelişimlerine etkisini mercek altına alan araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Mastercard bunun için University Campus of Football Business kurucularından Paul Fletcher’ın kaleme aldığı bir araştırma gerçekleştirdi.

Akıllı şehirler için yeni konsept futbol şehri

2.000 kişi ile yürütülen araştırmaya göre, ortalama bir stadyumun bulunduğu şehrin ekonomisine 585 milyon euroluk katkı sağladığı ortaya çıktı. Araştırmada UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapan Londra, Milano ve Kiev’in harcama verileri incelendi. Bu inceleme sonucunda maç gününde yapılan harcamaların bir önceki yılın aynı dönemine göre iki kat arttığı görüldü.

Araştırma öngörülere de yer veriyor. Buna göre önümüzdeki 50 yıl içinde Avrupa’nın mevcut büyük havalimanlarından birine, yaklaşık 80 dakikalık mesafede bir futbol şehrinin kurulmasının muhtemel olduğunu işaret ediyor. Ayrıca, 800 milyon euroluk bir yatırımla, kurulacak stadyumun çevresinde hastaneden okula ulaşım ağından alt yağıya hatta kolluk kuvvetlerine kadar tamamen kendine özel sistemlerin kullanıldığı 200 bin nüfuslu akıllı bir şehir öngörülüyor.

Futbol şehrinin kendine özel oteli, eğlence mekanları, hatta özel üniversitesi bile olacak.

Araştırma, ayrıca, şehrin futbol takımının başarısının, futbola yapılan yatırım ile doğru orantılı olduğunu ve futbolun insanlarda yüksek bir aidiyet ve birlik ruhu oluşturduğunu belirtiyor. Araştırmaya katılan her 5 kişiden 1’inin birinci sırada sohbet konusu futbol.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>