200 milyon kişilik korumasız veritabanı keşfedildi

0

korumasız veritabanı

CyberNews tarafından yayınlanan bir haberde, 200 milyondan fazla kişinin bilgilerinin yer aldığı korunmasız veritabanı keşfedildiği belirtildi. Üstelik bu veritabanına kimlik doğrulaması yapmadan erişim sağlanabiliyor.

Korumasız veritabanı silindi

Günümüzde korunmasız veri tabanlarıyla karşılaşmak artık pek de sürpriz değil. Ancak CyberNews tarafından paylaşılan bilgilere göre, 20 milyondan fazla kişinin bilgilerinin yer aldığı, korunması bir veritabanı keşfedildi.

Üstelik bu veritabanına erişim için herhangi bir kimlik doğrulamasına bile ihtiyaç olmadığı vurgulandı. Veritabanında yer alan kayıtların, bir süre sonra kimliği belirsiz kişiler tarafından silindiği de belirtildi.

CyberNews, veritabınında iki klasörün yer aldığını ve bu veritabanının bir süre Google Cloud’da saklandığını duyurdu. Bu kadar fazla bilginin ise ABD Nüfus Dairesi’nden alınmış olabileceği belirtildi.

Veritabanında kişisel bilgilerin yanı sıra bisiklet paylaşım servisi Lyft’e ait istasyonların listesinin, ABD’deki bir itfaiye merkezine ait konumlar ve acil arama kayıtları gibi farklı alanlarda bilgilerin yer alması da dikkat çekti. Veritabanındaki bu bilgilerin, pazarlama şirketlerine satılmış olabileceği de belirtildi. Bu veri sızıntısının, milyarlarca zarara neden olabileceği vurgulanıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>