2014’te 10 bin ton elektronik atık toplandı

0

elektronik_atik
Görsel: David Morris, Flickr

Teknolojinin özellikle son kullanıcılar tarafındaki hızlı değişimi, tüketicilerin ürün yenileme hızlarını da etkiliyor. Özellikle cep telefonlarında yaşanan bu durum dünyanın önemli sorunları arasında yer alıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından açıklanan değerlere göre, Türkiye’de 2014 yılında toplam 10 bin ton atık elektrikli ve elektronik eşya toplandı.

2014’te atık yönetimi faaliyetleri sayesinde ekonomiye yaklaşık 2,5 milyar TL katkı sağlandığını açıklayan Güllüce’nin açıklamasında, bu tutarın içinde e-atıklar dışında ambalaj atıkları, araç lastikleri, atık piller, atık motor yağları ve kullanılmış kızartmalık yağ olduğu da belirtiliyor.

Elektronik atık özelinde baktığımızda ise dünyada giderek artan bir bilinç olduğunu söylemek mümkün. Örneğin Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre dünya genelinde her yıl 50 milyon tona yakın e-atık ortaya çıkıyor. İstatistiklere bakıldığında ise tüm dünyada açığa çıkan katı atığın yüzde 2 ila 5’i arasında bir oran elektrikli ve elektronik eşyalar tarafından oluşturuluyor. Elektrikli ve elektronik eşyalar aynı zamanda her yıl yüzde 8’lik artışla Avrupa’da en hızlı büyüyen atık türü olma niteliği de taşıyor. İTÜ Öğretim Üyesi, SUT-D Başkan Yardımcısı ve Enerji Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Türkiye’de toplanan e-atık miktarının, Avrupa ülkelerinde toplanan e-atık miktarının yüzde 20’sine eşit olduğuna dikkat çekiyor.

Bu konuyla ilgili yakında İstanbul’da özel bir etkinlik de gerçekleştirilecek. İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi adını taşıyan organizasyon Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ve Enerji Verimliliği Derneği tarafından 5-6 Mart 2015 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Organizasyon kapsamında bir de “Elektrikli ve Elektronik Atık Kahramanları Ödülü” verilecek. Ödül için adaylık başvuruları 23 Şubat 2015 tarihine kadar alınıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>