2014’ün sessiz ilkleri

0

Her yıl gerçekleşen ve hem bilim, hem de teknoloji dünyasında devrimsel sayılacak sürprizler sunan gelişmeler aslında beraberinde pek duyulmamış örnekleri de getiriyor. İşte 2014 senesinde gerçek olan ancak çok da fazla dikkatleri çekmeyen önemli 8 gelişme:

1- Fields Medal
Tam olarak 1936’dan beri her yıl gerçekleşen ve Uluslararası Matematik Birliği tarafından verilen Fields Medal adlı ödüller sahiplerini buldu. Edinilmesi Nobel ödüllerinden bile zor bir şeref olarak görülen madalyaların ilki Brezilyalı Artur Avila’ya gitti. Avila, gelecek yarım yüzyılın gündemini belirleyebilecek ayrık dinamik sistemler ilkesi ile ödül sahibi oldu.

İkinci isim, ilk kadın ve ilk İranlı ödül sahibi Maryam Mirzakhani, matematik dünyasının derinlikleri olarak görülen Riemann hipotezi üzerine önemli çalışmalar gerçekleştirdi.

2- Hindistan’ın ilk gezegenler arası araştırma modülü
24 Eylül tarihinde Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu, Mars’a ilk gezegenler arası araştırma modülünü gönderdi. Mars yörüngesine oturan modül, gezegenin yüzeyini ve atmosferini fotoğraflıyor.

3-  Arjantin’in ilk uydusu
Arjantin, tamamı ülke içerisinde geliştirilen ilk uydusunu uzaya ulaştırdı.

4- İlk robotik dış iskelet
FDA onayı alan Rewalk adlı proje bir insan bacağı olarak çalışıyor, engelli kimseler için oturma, yürüme ve hatta koşma konusunda muazzam bir destek sağlıyor.

5-  Çin’in ilk yeni nesil savaş uçağı
Şimdiye kadarki savaş uçağı teknolojileri ile ABD tarafından kolaylıkla egale edilebilecek olan Çin, yeni nesil savaş uçağı J-31’i geliştirdi.

6- Nanoteknoloji’nin ilk mekanik güç ünitesi
Michigan Mühendislik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde, nanoteknoloji için çığır açacak yeni bir fiber yapı üretildi. Saç telinden de ince olan bu kablo benzeri yapı, mekanik birer güç ünitesi görevi görerek, ilgili cihazı çalıştırmaya ve kontrole imkân tanıyor.

7- Bulut teknoloji için ilk uluslararası servis standartları belirlendi
Avrupa Komisyonu, bürokratlar ve IBM, Microsoft gibi isimlerle ortak bir çalışma yürüterek, Bulut teknolojinin uluslararası pazarda nasıl kullanılabileceği ve standartlar üzerine çalışmalar gerçekleştirdi.

8- İlk sentetik kimyasal evrilme
Glasgow Üniversitesi’nden Dr. Lee Cronin, zeytinyağı gibi cansız maddelerin, su gibi malzemeler içerisinde bağımsız olarak hareket etmesini sağladı. Zeytinyağı bağımsız ve canlı bir madde gibi su içerisinde değişim gösterdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>