2015’te herkese ücretsiz internet gelebilir

12

İnanması güç gelebilir ancak doğru ve üstelik test edilerek onaylandı. Alçak yörüngeye küçük uydular yerleştirerek dünyaya ücretsiz WiFi sağlamayı amaçlayan Amerikalı bir şirket Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğunun büyük bölümünde yaşayan 1.3 milyar insana ücretsiz Wi-Fi sinyalleri göndermeye başladığını duyurdu. OUTERNET adı verilen proje 2015 yılının haziran ayına kadar dünyada mobil telefon veya bilgisayarı olan herkesi internete bağlamayı hedef edinmiş durumda. Şu an yüksek hızlı sinyaller ile günde 200 MB trafik sağlayabilen şirket çok yakında bunu 1 GB’a çıkarmayı planlıyor. Şirket tüm insanların kullanımına açık olacak olan günlük 100 GB kotaya da gözünü dikmiş durumda.

free-internet-OUTERNET-projectBu hizmetten yararlanmak için ihtiyaç duyulan çanak anten boyutu (inch olarak)

Media Development Investment Firm adındaki şirket, günümüzde insanların sadece yüzde 60’ının internet üzerinden bilgiye erişimi olduğunu bildiriyor. Ancak gelişen teknolojinin insan hayatında edineceği yer göz önüne alındığında bu oranın çok daha arttırılması gerektiğini savunuyor. Proje aynı zamanda internet erişimi hükümetlerce kısıtlanan Kuzey Kore ve Çin gibi ülkelerin vatandaşlarının erişim problemlerini de çözmeyi amaçlıyor. Projenin gerçekleşmesi için Facebook ve Google da dahil olmak üzere pek çok şirket ve insandan bağış bekleniyor.

Düşük maliyetli uyduların alçak yörüngeye yerleştirileceği projede bağlantı bu uydular ile yeryüzünde pek çok mekana yerleştirilecek yerel istasyonlar arasında sağlanacak. Geleneksel internet protokolünün aksine ‘User Datagram Protocol multitasking’ adlı teknolojiyi kullanacak sistem uydu televizyonlarının çalışma prensibiyle benzeşiyor.

Projenin başındaki isim olan Sayed Karin, projenin geleceğinden ümitli. Maliyetleri iyi hesapladıklarını belirten Karin, çeşitli uzay araçları geliştirmekte yeterince tecrübeli olduklarını söylüyor. Büyük Telekom operatörleri ise şimdiden karşı lobi yapmaya başlamış durumdalar. Mobil internetin yüksek penetrasyon oranları yüzünden kısa mesaj alanında gelirlerinin sıfırlandığını söyleyen şirketler olası bir ücretsiz internet hizmetinde batacaklarını savunuyorlar.

Mobil veri iletişiminin her geçen gün daha kapsamlı kullanılır hale geldiği için ses ve sms gelirlerinde önemli düşüler yaşayan mobil operatörler için duymak isteyecekleri en son haber bu olsa gerek. Görünen o ki uzun yıllardır pek çok firmanın dile getirdiği ücretsiz internet hizmeti bir gerçeğe dönüşebilir. Elbette bu hizmetin arkasında haberalma veya istihbarat teşkilatlarının bulunup bulunmadığını iki kere düşünmek gerekiyor.

Yorumlar

 1. Milyonlarca kişinin kişisel verisini çalmak için muhteşem bir yol. Bana pek ücretsiz internet sağlamak için yapılan bir şey gibi gelmedi, hayırlısı.

 2. HD yayınları bile kesintisiz bir şekilde uydudan çanakla alırken interneti neden almayalım diye düşünürdüm. Görülen o ki birileri sadece düşünmekle kalmamış, icraate dökmüş olayı.

 3. Tamamen istihbarat amaçlı tasarlanan yeni bir çalışma.
  Unutmayın kimse size ücretsiz birşey vermez.

 4. Avatar

  Ücretli internet kullanınca istihbarat amaçlı kullanılmıyor algısı var galiba :)

 5. istihbarat amaçlı kullanılmıyor diyen arkadaşlar zaten normal internetten pek farki yok yapan kişi normal internet üzerindende yapar unutmayin

 6. Ben derim ki bunu ne istihbaratla hic bir alakasi yok. %40 insan oglu kullanmiyor. facebook ve google basindan beri bunun yapmayi planliyorlardi. e ucretsiz internet demek her dakka face’de whatsappta google da gezinmek demek reklam demek, para demek. Istihbaratla bir ilgisi olsa zaten hani amerika bizi gozetleyecek desen zaten gozetliyor. karsini almak isteyen zaten herturlu alirdi bu zamana kadar. Adamlar Yeni cag baslatiyorlar ucretsiz internet bi hayal edin. kontor sms mb derdiniz yok. ulasamadim problemi ortadan kalkmis oluyor. otobuste trafikte ac film izle. guzel seyleri dusunun. olaya ki4indan degil gozunden bakin biraz. iyi seyleri de gormeye calisin. karamsar dusununce bo4a sariyoruz hep.

 7. Benimle ilgili hangi istihbaratı istiyorlarsa hemen vereyim:))

 8. Para verdiğin internette istihbarat için kullanılıyor zaten isteseler bulamazlarmı senin bilgilerini bulurlar ama bedava kullanmak varken heleki TTnet zülmunden kurtulmak için ilaç olabilir

 9. istemiyosanız kullanmayın sizde zorla değilya. sanki ne yapacaklarsa sizin bilgilerinizi çalıp.

 10. Şu an bu hizmete Türkiye den erişim mümkün mü ? Mümkünse ihtiyacım olan çanak ve diğer malzemeler neler bilgisi olan varsa deneyip burada sonuçları paylaşmak isterim .

 11. aynen ücretsiz birşey yok istihbarat ve tüm casusluk bilgileri tepeden izlemek maksatlıdır…

 12. Aramızda çok gizli bilgileri evindeki PC.de yada tablette saklayan mı var arkadaşlar.istihbarat amaçlı yada değil neyimizi araştıracak yada neyi bulacak bu adamlar bizim hakkımızda?? Korku toplumu yarattılar resmen!
  nedir bu paranoya anlayamıyorum ben? Böyle bir servis var ise girip kullanırım feysten geyik whatsup instegram fotoğraf birkaç gazete vs.kullandığımız bunlar değil mi?
  Konu ÖZGÜRLÜK ise o zaman tamam.ama mevcut sistemde ne kadar özgürüz???
  Gezi olayları sırasında on\off düğmesini kimin elinde olduğunu görmedik mi?!!!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>