2015’in beş bulut teknolojisi trendi

1

Google, Amazon ve Microsoft gibi isimler arasında devam eden ve genel kullanıcıya hitap eden bulut servisleri savaşları devam ederken, madalyonun  diğer tarafında şirketlerin kullandığı bulut çözümleir mevcut. Gerçek değeri tam anlamıyla ortaya çıkmamış olan bulut tabanlı çözümler, büyük markaların yeniliklere, uygulama geliştirmesine ve iş becerilerine açılan yeni bir kapı olarak görülmeye başlandı.

2014, bu alanda oldukça hareketli geçmekle birlikte 2015’te bu teknolojilerden daha fazla söz edeceğiz gibi görünüyor.

ServiceNow CTO’su Allan Leinwand‘ın Techradar.com için kaleme aldığı yazıya göre, geride bıraktığımız yılda bulut platformları şirketlerin farklı ihtiyaçları çevresinde birleşirken; CRM için bulut, insan kaynakları için bulut ve finansal işlemler için bulut gibi örneklerde artış gözlendi.

Konunun gündemde olması araştırma sayısını da artırıyor. Örneğin Morgan Stanley’in 150 CIO arasında yaptığı araştırmaya göre Salesforce.com kullanım oranı bugün yüzde 9 iken, 2015 sonunda yüzde 29’a yükselmesi bekleniyor.

Peki ya 2015 yılı bulut için neler getirecek?

  1. CRM, insan kaynakları, finans ve BT başlıklarındaki bulut kullanımı tek bir yapı haline gelmeye başlayacak. Son kullanıcılar, hizmetin sağlayacağı entegrasyonun genişlemesini talep edecekk. Hizmet sağlayıcılar ise bu talebe karşılık olarak bulut servis çeşitlerini tek bir çatı altında toplamaya çalışıyor.
  2. Bulut çözümleri büyümeye devam edecek, finansal ve yenilikçi getirileri sayesinde konuya kuşkulu bakan şirketlerin de geçiş yaptığı görülecek. Pek çok bulut hizmet sağlayıcısı gerekli olan endüstri sertifikaları için adım atacak.
  3. CIO’lar artık akıllı telefonlar, PC’ler ve diğer donanımlar ile uğraşmak yerine dikkatlerini ve yatırımlarını bulut çözümlerine yoğunlaştıracak, BT departmanlarının bu konuda çalışmasını talep edecek.
  4. Tek bir veri bankası kayıt sistemi ile BT ekiplerinin daha geleneksel veri depolama tekniklerinden mevcut kayıtların değerlendirilmesi yöntemine geçiş sağlanacak.
  5. İş dünyasının önde gelenleri fikirlerini daha kolay şekilde uygulamalara çevirebilecek. Aylarca sürecek süreçler, günler ve haftalara indirilerek daha az masraf ve daha az risk söz konusu olacak.

Yorumlar

  1. Salesforce kullanimi bugun %16 bilginize. 9% degil

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>