Techinside Google News
Techinside Google News

2015’te pazarlama dünyasını değiştirecek 8 trend

2014’te her alanda hareketli bir yıldı; özellikle de pazarlama alanında.
- Advertisement -

Birçok kavramla, birçok yenilikle yüzleştik bu yıl. İçerik pazarlaması, gerçek zamanlı pazarlama, fayda odaklı pazarlama kavramları artık ezberimizden çıkmazken; giyilebilir teknoloji ve paylaşım ekonomisi gibi konuların hayatımıza girişine şahit olduk.

Türkiye’nin en çok takip edilen pazarlama bloglarından olan Pazarlamasyon.com da alanlarında uzman 6 isme 2015’te göreceğimiz pazarlama eğilimlerini sordu ve bu trendleri derlediği raporu yayına aldı. İşte bizi 2015’te bekleyen pazarlama eğilimleri:

1- Mobil ödeme trendi yükselecek
2015’te mobil ödeme ve mobil ödemedeki kullanıcı sayısı, bu yıla oranla çok daha fazla bir artış gösterecek. PayPal’ın kredi kartı olmayan kullanıcılara banka hesaplarını bağlama özelliği, ApplePay’in Türkiye’ye gelişi (2015 sonunu bulacaktır), oyun şirketlerinin komisyon oranlarını düşürebilmek için mobil ödeme şirketleri ile yürüttükleri çalışmalar ve mobil ödeme pazarına yapılan yurtdışı yatırımlar, bu trendin yükseleceğinin en önemli belirtileri.

2- Müşteri odaklı pazarlama ve hedeflemenin önemi daha da artacak
Müşteri odaklı kampanyalar ve hedeflemenin önemi 2015’te çok daha fazla artacak. Bu doğrultuda pazarlama stratejileri geliştirilecek. Müşterilerinin davranışlarını analiz eden ve bu deneyimler ile reklam ve kampanyalarına yön veren markalar, rakiplerinden bir adım daha öne çıkacak.

3- Dijital reklam yatırımları artacak
2014’ün ilk yarısını 650 milyon lira ile kapatan (2013 kapanış 1.169 milyar lira)  dijital reklam sektörü, önümüzdeki yıl, 2014’e benzer bir çizgide devam edecek. Arama motoru yatırımları, display yatırımları ile arayı biraz daha açarak yılı önde kapatacak.

4- Büyük Veri daha çok önem kazanacak
Son dönemde gerek BT gerek pazarlama ekiplerinin çok sık duyduğu bir kavram büyük veri. Dünyadaki mevcut datanın yüzde 90′ının son iki yılda oluştuğunu göz önüne alırsak 2015’te bu alanda gerek donanımsal gerek organizasyonel anlamda yatırım yapmayan şirketler, bu alanda geri kalmaya mahkûm olacak.

5- Giyilebilir Teknolojiler pazarlama faaliyetlerinde daha çok kullanılmaya başlanacak
Google glass, reklamcılara “pay per gaze (bakış yaparak ödeme)” sistemiyle dijital ve dijital olmayan ortamları bütünleştirme şansı tanıdı. Artık şirketler bu özellik sayesinde billboard’lar ya da dergi reklamları gibi mecraları tıpkı dijitaldeki gibi hızlı ve kolay bir şekilde ölçümleyebilecek.

6- Maksimum şeffaflık yeni pozisyonların doğmasına zemin hazırlayacak
İnsanların artık şirketleriniz hakkında inanılmaz bilgiye erişimi var ve sizinle iş yapıp yapmayacakları hakkında karar verirken ellerinin altında inanılmaz seviyede bilgi var. Bu yüzden değerleriniz çalışanlarınızla tüketicilerinizle veya hissedarlarınızla aynı değilse, hayat bundan sonra sürekli daha zor hale gelecek.

7- Video hız kesmeyecek, rekabet artacak
2014’ün yükselen trendi video, 2015’de daha fazla önem kazanacak. Gelecek yıl açısından bize ipucu veren bu detay doğrultusunda 2015’te Facebook ve YouTube video içerik rekabetinin de artacağını öngörülmekte.

8- Paylaşım ekonomisi yeni bir dönemin başlangıcı
Birbirini fiziksel anlamda hiç görmemiş insanların alışverişlerine, paylaşımlarına zemin hazırlayan dijital platformların ortaya çıkması hayatımızı her açıdan yeni bir boyuta taşıyor. Tanımadığımız, aslında dijital kimlikleri sayesinde tanıdığımız insanların evinde kalıyoruz (Airbnb), arabalarına biniyoruz (Uber, Lyft), bisikletlerini (Spinlister) veya ev aletlerini (Zilok) kullanıyoruz, projelerine veya gelecek hayallerine (Kickstarter, Indiegogo) ortak oluyoruz.

Bu gelişme geleneksel iş modellerinde faaliyet gösteren markaları da gerek iş yapış şekli gerekse de pazarlama iletişimi açısından değişime zorlayacak. Tarihsel gelişime ayak uyduramayanların her zaman olduğu gibi kaybettiğine şahit olacağız.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir