2016’da 82 milyar Android uygulaması yüklendi

1

İnternet devi Google, geliştiriciler konferansı I/O’da iş ortakları ile buluştu ve Google ekosistemi hakkında önemli duyurular ve tanıtımlar yapmaya başladı. Bunlar arasında en dikkat çekenlerden biri, Android hakkındaki rakamlar oldu.

Google’ın açıklamalarına göre 2016’da 2 milyar aylık aktif Andorin kullanıcısı sayısına ulaşan Google, Android uygulamalarında da yeni bir rekora ulaştı. 2015 yılında 65 milyar adet Android uygulaması indiren Android kullanıcıları 2016 yılında 82 milyar adet uygulama indirdiler.

1 milyon geliştirici

Google Play’e uygulama yükleyen geliştiricilerin sayısı ise 1 milyonu aştı. Bu da yılda %35 oranında artış anlamına geliyor. Platformda indirilen uygulamaların sayısı arttıkça bu artıştan kazanç sağlamak isteyen geliştiricilerin sayısı da büyük bir hızla artıyor.

2016 ile birlikte bir milyar düzenli kullanıcı sayısını geçen Google ürünlerinin sayısı da yediye yükselmiş oldu: Android, Chrome, Google Play, Gmail, Maps, Search ve YouTube. İki ürün ise bir milyar kullanıcı sınırına doğru hızla ilerliyor: Google Drive 800 milyon kullanıcıya, Google Photos ise 500 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.

Yorumlar

Yorumunuzu yazın