2016’daki dev DDoS saldırısını kim yönetti?

0

Dev DDoS saldırısı

2016’da gerçekleştirilen dev DDoS saldırısı, halen internetin gündeminde bulunuyor. Bu saldırıyla ilgili yeni detaylara ulaşıldı.

Dev DDoS saldırısı yöneticisi 18 yaşından küçük biri

2016 yılında gerçekleşen bir DDoS saldırısı, tüm internet dünyasını etkilemişti. Bu saldırıda Twttier’dan Amazon’a, Spotify’dan Reddit’e birçok dev şirket etkilenmişti.

Bu DDoS saldırısıyla aslında DNS hizmeti sağlayıcısı Dyn hedef alınmış, bu da birçok dev şirketin işlemlerini aksaklığa uğratmıştı.

Saldırıdan sonra Anonymous ve New World Hackers grupları saldırıyı üstlenmişti. Ancak yapılan incelemelerde yeterli kanıt bulunamamıştı. Aradan geçen 4 yıl boyunca yapılan araştırmalar neticesinde, saldırının 18 yaşından küçük bir gencin yönetiminde yapıldığı tespit edildi. Bu gencin ekibinde ise birkaç kişiden oluşan arkadaş grubunun yer aldığı tespit edildi. Bu gençlerin asıl amaçlarının ise PlayStation Network’e saldırmak olduğu öğrenildi.

Sony bu DDoS saldırısı nedeniyle 2.7 milyon dolar zarara uğradığını açıklamıştı. Şirketlerin uğradığı toplam zararın ise milyonlarca dolar olduğu ifade ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>