2016’nın en iyi Türk Tasarımlarını Belirleyecek Jürinin İsimleri Açıklandı

0

Bir TURQUALITY Programı etkinliği olarak T.C. Ekonomi Bakanlığı, TİM ve ETMK işbirliği ile düzenlenen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” , inovasyon ve markalaşma alanında Türkiye’nin en büyük ödül organizasyonlarından biri. Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplulukları Konseyi (ICSID) tarafından da desteklenen Design Turkey, düzenlendiği ilk yıldan bu yana 1500 başvuru aldı ve 300’e yakın ürünü farklı kategorilerde ödüllendirdi. Design Turkey Ödülleri, Türkiye’nin endüstriyel tasarım alanındaki tek sistematik değerlendirme sistemi olma özelliğini taşıyor. Türk sanayisinin gelişmesine yön veren yaratıcı tasarımları ön plana çıkaran, ödüllü projelerin sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da markalaşmasına olanak sağlayan Design Turkey ödülleri bu yıl Ekim ayında düzenlenecek Türkiye Tasarım Haftası kapsamında sahiplerini bulacak.

Başvuruları 4 Eylül’e kadar devam eden Design Turkey; ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, mobilya, spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler, ulaşım ve taşıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ve tıbbi gereçler olmak üzere 13 sektörü kapsıyor. Design Turkey için başvurusu gerçekleştirilecek ürünlerin 1 Ocak 2014 – 30 Haziran 2016 tarihleri arasında endüstriyel yöntemlerle üretilmiş ve piyasaya sürülmüş olması; ayrıca tasarımcısı, üreticisi veya marka sahibinin Türkiye vatandaşı olması gerekiyor. “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” kapsamında, gelecekte endüstriye yön gösterecek yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, üretim için programa alınmamış tasarım projelerinin değerlendirildiği “Kavramsal Tasarım Ödülleri” kategorisi de yer alıyor.

Bu yıl beşincisi düzenlenen ve 2008 yılından beri ülkemizde iyi tasarımı ödüllendiren Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nin bu yılki uluslararası jürisinde dünyadan önemli isimler bulunuyor.

1472712545_ralph_wiegmann
Dünyanın en prestijli tasarım ödülleri olan iF Design Awards’ın direktörü Ralph Wiegmann, Design Turkey 2016 jürisi arasında yer alan isimlerden biri. Wiegmann, 1953’ten beri faaliyette olan, dünyanın en eski bağımsız tasarım kuruluşu olan iF Industrie Forum Design e. v’nin yönetici direktörü.

1472712544_achim_storz3
Jürinin bir başka önemli ismi de Porsche Design’ın tasarımlarını yapmış Achim Storz. Storz 28 yılı aşkındır uluslararası araba endüstrisi için fikirler, konseptler ve ürün tasarımları geliştiriyor. Müşterileri arasında Audi, BMW, VW, PSA Peugeot, Citroën, Ford, Honda, Mitsubishi, Nissan, Seat ve Volvogibi markalar var.

1472712542_jan_stavik
14 yılı aşkın Norveç Tasarım Konseyi Direktörlüğünü yürüten, şu anda da Norveç Tasarım ve Mimari Merkezi’nde görev yapan Jan R. Stavik, jürinin bir başka değerli üyelerinden biri. Kariyerini uzun yıllar pazarlama ve üst düzey yönetim pozisyonlarında geçiren Stavik, Unilever, Carlsberg, Coca-Cola, Jordan, Royal Caribbean Cruise Line ve EAC-KiMS gibi firmalarla çalıştı.

1472712544_paul_cohen
Paul Cohen jürinin önde gelen bir başka ismi. Avustralyalı Cube Industrial Design’ın kurucularından ve Çin merkezli Cube Cube Design’ın CEO ve direktörü. En çok ev aletleri tasarımında tanınan Paul Cohen’in Canon, Electrolux, Breville Group, Johnson & Johnson, Eveready, Midea, ZTEve Eco Smart fireplaces gibi markalar için tasarımları bulunuyor. 35 yılı geçen kariyerinde Paul cohen, 50’yi aşkın ülkede satılan 1000’e yakın ürünün tasarımına yön verdi. Cube şirketler grubu bugün Asya Pasifik bölgesinin önde gelen ürün tasarım danışmanlık firmalarından biri.

1472712564_sudhirs
Jürinin bir başka uluslararası ismi olan Sudhir Sharma da Design Turkey konferansında İstanbul’da izleyicilerle buluşacak. Sudhir Sharma Hindistan merkezli “Indi Design”’ın kurucusu. Uluslararası tasarımcı ağından oluşan INDI’nin 8 uluslarası ofisi ve 4 Hindistan ofisi bulunuyor. Hindistan’da 25 yılı aşkın tasarım sektöründe çalışan Sudhir aynı zamanda Hindistan’ın en büyük profesyonel tasarımcı topluluğu Design India’nın da kurucusu ve başkanı.

1472712543_tim_fletcher
Jüride yer alan isimlerden Tim Fletcher da Design Turkey konferansı kapsamında İstanbul’da izleyicilerle buluşacak. Startup şirketlerden Fortune 500 şirketlerine kadar çok sayıda şirketle tasarımcı düşünce metodları üzerine çalışan Fletcher, dile getirilmemiş ihtiyaç ve istekleri keşfetmek için kullanıcı merkezli bir bakış açısı getiriyor. Fletcher, 1989’dan beri Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Birliği üyesi.

1472712548_c_o_job1
Jüri üyelerinden Charles O. Job, Berne Üniversitesi’nde Uygulamalı Bilimler profesörü; mimarlık ve tasarım teorisi üzerine ders veriyor. Mimarlık, iç tasarım, ürün, mobilya ve aydınlatma tasarımı gibi alanlarda çalışan Job’un birlikte çalıştığı markalar arasında tossa, mox, fasem international, Zoltan, abes public design, normann copenhagen yer alıyor.

selfie2_1200_avatar
Jürinin bir başka önemki ismi de Yaroslav Yakovlev. Yakovlev, halen Japonya’da Yamaha Motor Co. için tasarımlar yapıyor. İtalya’da okuyan ve çalışan Yakovlev, daha once Ferrari’de ürün tasarımcısı idi. Tasarım üniversitesinde dersler veren Yakovlev’in, pek çok ulusal ve uluslararası tasarım ödülleri bulunuyor.

1472712549_yasuko_t2
Jürinin bir başka uluslararası ismi Dr. Takayama Yasuko Japonya Shizuoka Üniversitesinde Endüstriyel Tasarım profesörü. Aichi Üniversitesini bitirdikten sonra Toshiba Tasarım Merkezi’nde Görsel İşitsel ekipmanlar ve Ev aletleri bölümlerinde Ürün tasarımcısı olarak çalıştı. Dr. Yasuko, Fujinokuni Universal Design Award, the Laser Contest, Mt. Fuji Helmet Contest gibi yarışmaların da aralarında olduğu pek çok jüri üyeliği yapıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>