2016’nın en iyi uygulamaları hangileri?

0

2016 yılı boyunca ve dördüncü çeyreğe yönelik SensorTower tarafından yapılan araştırmalar, uygulama mağazalarına genel bir bakış atılmasını sağladı.

2016’nın En İyi Uygulamaları Açıklandı!

13 Ocak tarihinde SensorTower tarafından yayınlanan raporlarda, 2016 yılı geneli ve 4. çeyrek itibari ile uygulama marketlerdeki en çok ilgi gören uygulamalar ve tüm bu işlemlere bağlı olarak gelir durumu paylaşıldı. 2016’nın en iyi uygulamaları raporu doğrultusunda yıl değerlendirilmesinin yapılması da mümkün oldu.

Her iki mağazanın geliştiricilere dünya genelinde yaklaşık 8,7 milyar dolar ödeme yaptığı bir yıl geride bırakılırken, özelikle gelecek yıllar için öngörüler bu rakamların çok daha yukarı çıkacağı yönünde.

Uygulama Geliştiricilere Göre Gelir Büyümesi Ve Son Rakamlar

2016’nın 4. Çeyreğine dair yapılan analizlerde 2016 yılı verileri 2015 yılına göre kıyaslandı. Araştırmalara göre dünya geneline App Store ve Google Play genelinde 8 milyar barajı kolay bir şekilde geçildi ve bir yıl önceki rakama göre yüzde 67 oranında bir artış yaşandı. App Store ve Google Play tekeline bakıldığında ise büyüme oranları App Store için yüzde 60, Google Play için ise yüzde 82 olarak belirlendi. İki yıl arasında geçen sürede özelikle 4. çeyrek itibari ile Google Play için daha iyi bir gelişme yaşandığı söylenebilir. 4. Çeyrek itibari ile App Store ve Google Play analizi ise şöyle;

Uygulama mağazalarının 4. çeyrek büyüme rakamları ve oranları

Her iki mağazadaki uygulamaların yeni yüklemelerine baktığımızda, 2016 yılının 4. çeyreğinde tüm 19.2 milyar uygulamaya ulaşılırken bu rakam yıl genelinde 80 milyarı aşıyor.

İndirme Verilerine Göre En İyi Uygulamalar – 2016

Oyunların dahil edilmediği indirme kategorisinde App Store ve Google Play için ayrı ayrı top 10 çıkartıldığı gibi iki mağaza verileri üzerinden genel top 10 da oluşturulmuş durumda. Buna göre en çok indirilen uygulamalar listesi şöyle;

2016 yılının en iyi uygulamalarının bir yıl öncesine çok benzediğini görmek şaşırtıcı değil. Geçmiş yıllara göre en önemli fark, Uber oldu.

Gelire Göre En İyi Mobil Uygulamalar – 2016

Gelire getiren uygulamalar sıralamasındaki rekabet ise kuşkusuz çok daha fazla. App Store ve Google Play karmasında bakıldığında ilk sırada yer alan Spotify, yılı şampiyonluk ile tamamlarken, Türkiye’de çok fazla popüler olamasa da LINE yükselişi de dikkat çekici.

İndirme Verilerine Göre En İyi Uygulamalar – 2016 4. Çeyrek

  1. çeyrek için en çok indirilen uygulama sıralamaları ise şöyle oluştu;

Bu bölümde de yine Snapchat’in üst sıraları ciddi bir şekilde zorlaması dikkatlerden kaçmıyor.

Gelire Göre En İyi Mobil Uygulamalar – 2016 4. Çeyrek

LINE, çıkartmalar ve diğer satın alınabilir öğeleri ile yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başarırken, yıl boyunca devam ettirdiği başarısını tablolara da yansıtıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>